Zagadki do rozwiązania

Zagadka 1 - Blick vom Bellevue

Na poniższej widokówce widać, że z prawej strony zamku znajduje się zbiornik wodny - staw a może imitacja fosy. W pobliżu zamku istniał jakiś punkt widokowy o nazwie Bellevue.

Przez ponad rok była to zagadka trudna do rozwiązania. Obecnie wiadomo już więcej Dalej >>>


Zagadka 2 - Monplaisir

Na starej widokówce widzimy budynek (grupę budynków, teren) określany jako Monplaisir. Podpis pod nim jest następujący - Das alte Ausflugs- und Erholungsgebiet im Western der Stad Oels, ehemals herzogliches Kaffeehaus Monplaisir. Widać, że na jego teren wchodzi się poprzez mostek. Na następnej widokówce - ten sam budynek na tle nasypu kolejowego i wiaduktu. Zapewne zamek jest za nasypem.

Dalej >>>


Zagadka 3 - Synagoga

Po ostatnim rozbiorze Polski powiększa się w składzie mieszkańców Prus procentowy udział Żydów. Dlatego m.in. w 1812 r wprowadza się równouprawnienie Żydów w handlu i dostępie do urzędów. Zmniejszają się też ograniczenia na budowanie obiektów kultu religijnego. Dlatego musiała zostać wybudowana w Oleśnicy synagoga. Prawdopodobnie nastąpiło to w 1817 r.Od dłuższego czasu poszukiwałem miejsca usytuowania synagogi. Ostatnio aktywnie włączył się do poszukiwań Pan Przemysław Łuczak i poniższe rozważania są wynikiem wspólnych dociekań. Wiadomo, że synagoga mieściła się przy Wendestrasse 13 (ul. Łużycka). Plan Pharusa wskazuje na jej usytuowanie równoległe do Domu wdów. Wycinek z tego planu pokazano niżej. Dalej >>>

Zagadka 4 - Gdzie zniknęła rzeka Oleśnica

W źródłach pisano, że rzeka Oleśnica omywa miasto z trzech stron. To m.in. było powodem rozmieszczenia w tym miejscu grodu obronnego (kasztelańskiego) i osady (miasta). Po wykopaniu fos zaszła konieczność dostarczania do nich wody na całym obwodzie murów. Z tego i innych względów kierunek rzeki ulega z czasem zmianie. Na poniższej ilustracji (mapa z połowy XVIII w.) pokazono miasto w postaci koła i poniżej zaznaczoną na czerwono rzekę Oleśnica, która omywa miasto z trzech stron. Dalej >>>


Zagadka 5 - Losy zabytków zamkowychW literaturze oleśnickiej poświęconej historii zamku twierdzi się, że wszystko z niego zostało wywiezione w przy końcu 1944 r. i ostatecznie w maju 1945 r. Z rozmowy z poważnym i wiarygodnym mieszkańcem Oleśnicy wynika nieco inny obraz. Otóż, twierdzi on, że w 1954 r. w zamku znajdowały się zbroje rycerskie, kilimy na ścianach, duże piękne lustra oraz antyczne meble. Na strychu znajdowały się drewniane dyby i inne urządzenia do krępowania ludzi (dzieci bawiły się wsadzając w dyby swoich kolegów). Wg. niego, część z tych rzeczy trafiła do mieszkańców. Np. duży stół na 24 osoby stojący jedynie na jednej nodze - został ucięty i znalazł się u oleśnickiego krawca. Wiele osób przyznaje, że posiada meble z zamku. Co się stało ze zbrojami rycerskimi - czy trafiły do muzeum? To co było na strychu - prawdopodobnie zostało zniszczone w trakcie remontu dachu. Jeden z pracowników remontujący dach twierdził, że palił jakieś niemieckie stare gazety. Czy palił także inne "graty"? Jaka jest prawda?

Ostatnio jeden z mieszkańców Oleśnicy opowiadał, że do jego ojca przychodzili (początek maja 1945 r.) oficerowie włoscy mieszkający w zamku i przynosili na sprzedaż srebrne patery i sztućce.


Zagadka 6 - Studnia czy strażnica ?

Na jednej z widokówek z grafiką Helmy Fischer prezentowanej na tej stronie znajduje się element małej architektury, który jak powszechnie sądzono znajdował się na dziedzińcu zamku i przykrywał studnię tam istniejącą jeszcze w XIX w. Dalej >>


Zagadka 7 - Dom strzelecki ?

Na poniższej widokówce z 1909 r. nazwanej "Stary Dom strzelecki" pokazano basteję południową - wieżę artyleryjską a z tyłu budynek o nieznanym przeznaczeniu.


Dalej >>>


Zagadka 8 - Herby na ambonie kościoła zamkowego - obecnie Bazyliki mniejszej.

Tak więc, nasuwają się trzy grupy pytań w związku z herbami umieszczonymi na ambonie Dalej >>>


Zagadka 9 - Czyje epitafium?

W kościele zamkowym znajduje się epitafium Caspara von Borau zmarłego w 1514 r. Dalej >>>


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI