Napisali o stronie, powołali się na nią
2.02 2004 r.
Uzupełnienie 07.12. 2019 r.
Strona www.olesnica.org jest najobszerniejszą na Dolnym Śląsku prywatną stroną poświęconą historii miasta i drugą w Polsce po stronach poświęconych Kaliszowi.
Zaczynają to dostrzegać różne osoby i instytucje spoza (tylko) Oleśnicy. Ostatnio napisano o niej w tygodniku Panorama Dolnośląska nr 2 z 2004 na str. 29, w artykule "Złowić gościa", autorstwa Patrycji Głowieńczyk i traktującym o promocji regionu oraz miast dolnośląskich. M.in. pisano o promocji internetowej i jako przykład podano promocję Oleśnicy poprzez stronę www.olesnica.org. Jest to darmowy i skuteczny środek promocji miasta. Przewyższa efektywnością inne stosowane wysokopłatne formy promocji. Niestety, burmistrz Oleśnicy Jan Bronś nie "zauważa" jej istnienia, ani tego, że jest jedną z najważniejszych form promocji Oleśnicy.
Sukcesywnie
zamieszcza się na innych stronach historycznych różne odsłony tej strony z powołaniem
się na jej nazwę i autora:
http://www.poszukiwania.pl/portal/modules.php?name=News&file=article&sid=64
http://www.poszukiwania.pl/portal/modules.php?name=News&file=article&sid=66
W kilkunastu hasłach Wikipedii jest odnośnik do mojej strony:
np. dotyczący hasła Angelus Silesius
http://pl.wikipedia.org/wiki/Anio%C5%82_%C5%9Al%C4%85zak
Hasła Maria Cunitz
http://pl.wikipedia.org/wiki/Maria_Cunitz Na 35 linków - na drugim miejscu jest link do tej strony
Na tę stronę powołała się dziennikarka i autorka książek historycznych Pani Joanna Lamparska w artykule, w którym wspominała o zamku oleśnickim
Adres strony podano w bibliografii:
Na wielu stronach www traktujących o historii Śląska znajduje (ował) się link do tej strony. Np. na stronie www.luteranie.pl/.../ foto/OLESNICA/olesn02.jpg napisano "Na szczególne polecenie zasługuje prywatna strona M. Nienałtowskiego poświęcona historii miasta".
Na http://silesia.monografie.strona.pl/linki.html - ta strona została zaliczona do wartych odwiedzenia.
W artykule Pani Edyty Kotyńskiej. Dzieje drukarstwa w Oleśnicy do 1800 r. Kwartalnik Powiatu Oleśnickiego nr 2. 2005 r. napisano "... Najwięcej informacji o historii drukarstwa oraz bibliografię źródeł, literaturę przedmiotu i niepełny wykaz starych druków odnajdujemy w internecie, na stronach redagowanych przez dra Marka Nienałtowskiego..."
W czasopismie internetowym Konflikty zbrojne umieszczono (po uzyskaniu mojej zgody) rozdział "Oleśnica w czasach książąt oleśnickich" http://www.konflikty.historicus.pl/czytanie_online/nr17/tekst8.html. Pojawi się on także na płytce w czasopiśmie CD-Action. Podano nazwisko autora tekstu i nazwę strony.
Ukazała się książka ze zbiorem referatów z sesji naukowej poświęconej Angelusowi Silesiusowi (Wałbrzych 2005). Jest tam m.in. mój referat dotyczący oleśnickiego okresu życia A.S. Na sesji i w książce zaprezentowano herb A.S. opracowany przy moim współudziale. Kilkakrotnie podano adres tej strony internetowej.
W książce Jędrzeja Leśniewskiego Życie i twówrczość Anioła Ślązaka. Pszczyna 2007 napisano, że "w publikacji niniejszej wykorzystano prace: Bernarda Antochewicza, Andrzeja Lama, Marka Nienałtowskiego. W miejscu gdzie autor pisał o oleśnickim okresie życia Angelusa - również powołał się na nazwisko.
Sz. P Marek Nienałtowski
Miło nam poinformować, że Wydawnictwo internetowe "ON" wydawca serwisu ALBUM POLSKI przyznało Pana stronie rekomendację ALBUMU POLSKIEGO. Za niezaprzeczalny ogrom pracy i odnajdywanie okruchów niezwykle bogatej informacji dotyczącej dziejów bliskiego sercu miasta - Oleśnicy. Za determinację w walce o jednolitość i prawidłowość stosowania wizerunków symboliki miejskiej. Za niezwykłą pasję emanujacą ze stron i nietypową acz skuteczną promocję regionu. Za głębokie westchnienia, przemyślenia i wnioski aby Polska była Polską w każdym swoim zakątku.
gratulujemy i zapraszamy: http://pl.info.pl/index.php?act=view&ktg=10&idt=218
Andrzej Nowak
www.albumpolski.pl
www.pl.info.pl
www.pol.info.pl
Na stronie Andrzeja Ludwika Włoszczańskiego ukazał 1 maja 2008 r. się tekst Niechlujny dzień flagi, wspominający moją walkę o prawidłowe zawieszanie flag w Oleśnicy.
Ukazał się numer niemieckojęzycznego czasopisma Silesia Nova w którym umieszczono odtworzony z pieczęci herb Angelusa Silesiusa i wymieniono autora strony jako "współsprawcę" tego.
W książce Mariusza Olczaka "Kampania 1813" OPPIDUM, 2004., w przypisie jest wzmianka o skorzystaniu z mojej strony.
W książce "Wielcy twórcy Gór Sowich" (wydanie 2005 r.). W rozdziale napisanym przez prof. Gerwazego Świderskiego o Marii Kunickiej pojawiło się moje nazwisko, jako piszącego o M. Kunickiej http://www.olesnica.nienaltowski.net/Maria%20Kunicka.htm
W książce Szymona Wrzesińskiego, KRWAWA PROFESJA. Rzecz o katach i ich ofiarach, Kraków 2006, ss. 280. wykorzystano informacje ze strony i napisano o tym podając link do strony.
Z okazji 4 lecia istnienia tej strony www - redakcja gazety Oleśniczanin umieściła w numerze z 2 marca 2007 r. wywiad ze mną. Jest to w Oleśnicy pierwsza większa informacja o istnieniu tej strony.
W książce Joanny Lamparskiej "Tajemnicze zakątki na północny wschód od Wrocławia. Wrocław 2007 r. dwukrotnie powołano się na tę stronę intenetową. Na s. 29 podano link do strony i zacytowano mój tekst o zamku. Na s. 223 autorka napisała "Dr Marek Nienałtowski, na niezwykle interesującej stronie poświęconej Oleśnicy http://olesnica.nienaltowski.net/ pisze ... i dalej zacytowała tekst o pojawienieu się emblematu "Trupia czaszka".
W książce "Losy rezydencji dolnośląskich w latach 1945-1991" R. M. Łuczyński. ATUT 2010 jej autor przy opisie losów zamku oleśnickiego po 1945 r. 4-krotnie powołał się na tę stronę.
W książce Piotra Oszczanowskiego Złoty medalion oprawiony czterema diamantami Wrocław 2012 pojawia się moje nazwisko z podziękowaniem za użyte ilustracje.
Dr Anna Barbara Kołodrubiec w książce "W Obronie Ojczyzny i wiary. Zołnierze Armii Krajowej na terenie powiatu oleśnickiego i sycowskiego w latach 1942-1956, Oleśnica 2017", dziewięciokrotnie powołuje się na moją stronę internetową.
Dr Piotr Oszczanowski powiadomił mnie, że w publikacji: Mieczysław Zlat , Pomniki Drugiej Rzeszy na Śląsku , "Śląski Kwartalnik Historyczny Sobótka", LXIV (2009), nr 2-3 ( Historiae deditus. Profesorowi Adamowi Galosowi w 85. rocznicę urodzin ), s. 293-302 - trzykrotnie powołano się na moją stronę internetową - przypis15 (na stronie 298), 20 (na stronie 301) i 21 (na stronie 301).
P. Oszczanowski dodał: Profesor Mieczysław Zlat to dla nas ogromny autorytet w zakresie historii sztuki. Więc skoro się na Pana powołuje i traktuje Pański on-linowy dorobek na równi z "drukowanymi" opracowaniami naukowymi - to jest to moim zdanie ogromnie wyróżnienie. I może mieć Pan w związku z tym sporą satysfakcję:):):)
Dr Andrzej Prasał w książce "Organy Firmy Schlag & Söhne w bazylice mniejszej św. Jana Apostoła w Oleśnicy. Oleśnica 2014 napisał na s. 9 "Sporo popularnonaukowych informacji o oleśnickim instrumencie wzbogaconym wartościowym materiałem ilustracyjnym, zawiera strona internetowa Marka Nienałtowskiego.
W książce MONETY - ZAMEK - NAGROBEK Książe Karol I z Podiebradów (1476-15360 między dziedzictwem przodków a dokonanaiami potomnków. Ceveny Kostelec - Wrocław 2015. powołano się na stronę i moją książkę o Podiebradach zamieszczono w Bibliografii
W zbiorze referatów Czeska Historia Śląska. Ze szczególnym uwzględnieniem Oleśnicy i Księstwa Oleśnickiego. Pod redakcją Wojeciecha Mrozowicza. Wrocław-Oleśnica 2017 - w Przedmowie napisano "Dziękuję panu Markowi Nienałtowskiemy pomysłodawcy Roku Czeskiemu, za inicjatywę i osobiste zaangażowanie w przygotowanie konferencji. Na s. 188 napisano " Własnej monografii doczekała się ostatnio największa historyczna budowla - autorem książki zbierającej dotychczasowa wiedzę o zamku książęcym jest niestrudzony oleśnicki reginalista i popularyzator - Marek Nienałtowski. Jeszcze w dwóch innych miejscach wspomniano o moich wydawnictwach.
We wspaniałej książce Agnieszki Drożdżewskiej - Kultura muzyczna Oleśnicy w XiX i w pierwszej połowie XX w. Katowice 2017 - autorka napisała we Wprowadzeniu "...Serdecznie dziękuję Panu dr. Markowi Nienałtowskiemu za użyczenie źródeł oraz ikonografii, cenne uwagi i uzupełnienia".
W książce Malarstwo barokowe na Śląsku. pod red. Andrzeja Kozieła. Wrocław 2017 moje nazwisko pojawia się w Bibliografii ze zsyłką na artykuł z mojej strony dotyczący malarza J.G. Ernsta oraz w samej nocie o artyście.
W książce autorów Brzezowski W. , Jagiełło M., Ogrody na Sląsku, T. II., Barok Wrocław 2017 wspomniano moje nazwisko.
Kamil Kartasiński w książce Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa. Poznań 2018. Powoływał się na moją stronę i umieścił ją w Bibliografii.
Dwujęzyczny (niemiecko-polski) katalog z wystawy "Z biegiem rzeki. Dzieje Żydów nad Odrą" (09.08.2018 r.). Wykorzystano informacje z mojej strony i dlatego pojawiło się moje nazwisko i link do odsłony z opisem synagogi oleśnickiej,
W czasopiśmie Oelser Heimatkreisblatt nr 2 z 2019 r. ukazał się artykuł, którego autorem jest znawca historii Bierutowa Klaus Reckzeh. Napisał on (tłumaczenie K. Wiesner):
"Dzięki wspólnej pracy pana Michalaka i Nienałtowskiego, który jest dla mnie wyśmienitym historykiem ostatniego czasu, który od lat trudni się historią Oleśnicy i okolic. Jego strona internetowa: www.olesnica.org jest skarbnicą wiedzy zawierającej historyczne informacje, nowe i nieznane fakty. Polecam wszystkim, którzy się interesują historią Oleśnicy i okolic, jego dorobek naukowy, prace, książki. Dzięki jego pracy przeglądowej można było wyjaśnić, że cynowa miska z roku 1715 jest roboty Paula Nitsche, co rozpoznano po puncach, do tego dochodzą też inicjały PN od dolnośląskiej szlachty, która ją najprawdopodobniej zamówiła."
http://olesnica.vot.pl/forum/viewtopic.php?f=5&t=192
Pozdrawiam przy okazji Pana Marka Nienałtowskiego, z którym łączą mnie serdeczne wspomnienia i gratuluję takiej osoby Miastu Oleśnicy - bo to co zrobił do tej pory w kwestii promocji miasta pod kątem poznawczym i historycznym jest wielce chwalebne i wskazane także dla innych miast (czasami znacznie większych, które takiego profesjonalnego kompendium wiedzy w jednym miejscu - na stronie internetowej - nie mają).
dr nauk historycznych Wojciech Schäffer (z Tychów-Wilkowyj obecnie, a w czasach studenckich we Wrocławiu przez 10 lat)
vel Adalbert de Wilkowyje vel Sander Gruenau (na ząłączonym powyżej zdjęciu jestem po lewej stronie od chorągwi Konrada z piórami pawimi na hełmie)
Od autora • Lokacja miasta • Oleśnica piastowska • Oleśnica Podiebradów • Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów • Oleśnica po 1885 r. • Zamek oleśnicki • Kościół zamkowy • Pomniki • Inne zabytki
Fortyfikacje • Herb Oleśnicy • Herby księstw • Drukarnie • Numizmaty • Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica • Wojsko w Oleśnicy • Walki w 1945 roku • Renowacje zabytków
Biografie znanych osób • Zasłużeni dla Oleśnicy • Artyści oleśniccy • Autorzy • Rysowali Oleśnicę
Fotograficy • Wspomnienia osadników • Mapy • Co pod ziemią? • Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie • Recenzje • Bibliografia • Linki • Zauważyli nas • Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki • Fotografie miasta • Rysunki • Odeszli • Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI • ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI