Pierogarnia promuje Oleśnicę

W wielu innych miastach, nawet tych mających mniej zabytków niż Oleśnica, kwitnie turystyka. Zabytki są dostępne turystom, miasta posiadają swoje przewodniki, poszczególne zabytki swoje opisy w postaci kilku-kilkunastostronicowych folderów, na zabytkach wiszą tablice 2-3 języczne, także dostępne są widokówki. Zwiększony ruch daje zyski różnego rodzaju jadłodajniom, kafejkom, kioskom, lodziarniom, miejscowym artystom itp. Drukarnie i firmy wydawnicze także mają pracę, a zabytki nawet z symbolicznych biletów wstępu mogą opłacić pilnujących i sprzątających. Wiele miast żyje z turystyki. Dlaczego w Oleśnicy to się nie opłaca? Tym bardziej, że niedługo pojawi się książka Piotra Oszczanowskiego, w której Oleśnica zostanie pokazana jako miasto ze wspaniałymi zabytkami na poziomie europejskim. Może wtedy skończą się twierdzenia, że w Oleśnicy nie ma co pokazywać. Mamy wspaniałe zabytki i należy udostępnić je turystom.

Mariusz Czarnasiak właściciel pierogarni (znany wszystkim, zajmującym się historią oleśnicy i odnową zabytków) zauważył, że turyści są ciekawi Oleśnicy. Pytają o widokówki, foldery opisujące zabytki, możliwość ich zwiedzania, przewodników itp. i "wziął sprawę w swoje ręce". Najpierw w swojej pierogarni zrobił okna z widokiem na starą Oleśnicę, czyli w stare okiennice (przymocowane do murów) wstawił powiększone widokówki.

Okna z widokówkami na prawej ścianie (powiększenie). Również trzy okna są po przeciwnej stronie

Zobaczył, że to chwyciło - oleśniczanie odwiedzający pierogarnię, zaczęli dyskusje na temat zabytków, porównywali jak to niegdyś bywało, szukali jak wyglądało ich miejsce zamieszkania przed 1939 r. Turyści natomiast pytali, gdzie można zobaczyć te miejsca w naturze, chcieli kupić widokówki, których nie było w żadnym miejscu w Oleśnicy.

Dlatego niezwłocznie M. Czarnasiak wydał widokówki w dużym nakładzie. Niżej pokazałem komplet pięciu widokówek, na jednej 4. - obrazkowej, widać stan obecny rynku, na 4. pozostałych - reprint widokówek sprzed 70 lat.


Tylna strona widokówki

   

Jak się okazało - pomysł chwycił. Turyści są zadowoleni z widokówek i pytają o następne. Wydanie albumu o Oleśnicy, zamku, przewodników turystycznych itp., przekracza możliwości jednej firmy. Dlatego prowadzone są rozmowy z innymi, o współudział w ich wydaniu. Wiadomo, że oleśniczanie oraz turyści je wykupią i będzie to opłacalny biznes.

Okazało się też, że turyści chcieliby zjeść obiad w podziemiach, piwnicach starej Oleśnicy, poznać ducha dawnych czasów. I na to znalazł się sposób. Przystosowano jedną z piwnic do tych celów.

Z czasem ściany piwnicy zostaną udekorowane starymi dokumentami, obrazami i widokówkami związanymi z Oleśnicą. M. Czarnasiak chce, aby ta sala i druga obok, stała się miejscem ciekawym i chętnie odwiedzanym przez turystów.

Okazuje się, że mieszkańcom Oleśnicy, prowadzącym swoje firmy - turyści nie przeszkadzają, a wręcz przeciwnie - ściągają ich w swoje progi. Szkoda, że nie wszyscy uważają Oleśnicę za swój "biznes" i nie widzą zysków dla miasta, jakie mogą zostawiać turyści. Oleśnica jest godna zwiedzania, tylko trzeba im ciekawie przedstawić zabytki i ... o co proszą - zapewnić WC w rynku.

Zobacz również:

Stare i piekne piwnice w browarze Draesner`ów
Browar Draesner`ów
Podwórko Draesner`ów


Od autora Lokacja miasta Olesnica piastowska Olesnica Podiebradów Olesnica Wirtembergów
Olesnica za Welfów
Olesnica po 1885 r. Zamek olesnicki Kosciól zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Olesnicy Herby ksiestw Drukarnie Numizmaty Ksiazece krypty
Kary - pregierz i szubienica Wojsko w Olesnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasluzeni dla Olesnicy Artysci olesniccy Autorzy Rysowali Olesnice
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemia? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa olesnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauwazyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowosci
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOSCI