Marek Nienałtowski
Koniec Galerii PiMBP i pewnego okresu w kulturze oleśnickiej
4.11.2005

Z żalem dowiedziałem się, że ze względów oszczędnościowych (a może innych?) został zamknięta Galeria Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Galeria ta była od wielu lat jednym z nielicznych oleśnickich źródeł wysokiej kultury i miejscem spotkań osób zainteresowanych jej rozwojem. Wieloletnia pracownica Galerii Pani Danuta Obrębska-Kubik, która nią kierowała od 15 lat i organizowała wystawy - była znawcą historii miasta, ludzi kultury, potrzeb kulturalnych mieszkańców, miała talent i predyspozycje do prowadzenia Galerii - została zwolniona z pracy. A jeszcze niedawno została zaliczona przez gazetę "Panorama Oleśnicka" do grona "Złotej 10" wybitnych oleśniczan, a Towarzystwo Przyjaciół Oleśnicy wytypowało do Nagrody Miasta Oleśnicy.


Laureatka "Złotej 10" Panoramy Oleśnickiej - kolaż wykonany przez autora dla Panoramy Oleśnickiej.
Zdjęcie D. Obrębskiej-Kubik wykonane przez Krzysztofa Dziedzica.
(PO nr 6 z 21.01.2000 r.)

Tak oto skończył się kolejny etap życia kulturalnego Oleśnicy, o którym zadecydowały pieniądze (wcześniej w oparciu o to kryterium zlikwidowano Muzeum i o mało co - Miejską Bibliotekę Publiczną!). Podobno funkcje Galerii mają przejąć inne galerie (niestety, nie powstały. ). Jednak tradycję, dobry punkt rozmieszczenia i właściwą osobę na właściwym miejscu - trudno zastąpić.

Wiele zbiorów grafik i informacji umieszczonych na tej stronie, jest wynikiem współpracy z Panią Danką. Bowiem korzystałem z materiałów z wystaw tam organizowanych. I np. dział poświęcony F. B. Wernerowi, Helmie Fischer, grafikom oleśnickim powstał na bazie materiałów powystawowych. Także na stronie umieszczono materiały z wystawy poświęconej starym księgom związanym z Oleśnicą oraz historii budowy budynku obecnego I LO.

Korzystając z prywatnych zbiorów, wiedzy i szerokich znajomości Pani Danuty Obrębskiej-Kubik uzyskiwałem dostęp do różnorodnych materiałów lub "namiary" na osoby je posiadające. Np. otrzymałem grafiki i zdjęcie zapomnianego artysty oleśnickiego Mirona Błaszczaka. Także w ten sposób dotarłem do prac prof. Natusiewicza i Jego studentów. Również w podobny sposób uzyskiwałem dostęp do innych grafik, m.in. Hansa Lutscha i wielu innych.

Galeria była nieformalnym centrum spotkań fotografików, historyków, artystów, wydawców, drukarzy, kolekcjonerów, hobbystów i innych ciekawych ludzi, którzy wymieniali się swoimi osiągnięciami. Tam się często poznawali i nawiązywali przyjaźnie. W Galerii toczyły się różne dyskusje i niekiedy z nich powstawały pomysły skutkujące nowymi wystawami (np. "Dwa spojrzenia na Oleśnicę" - na której przedstawiono stare pocztówki i współczesne zdjęcia tych samych miejsc). Pojawiali się kolekcjonerzy, hobbyści i artyści ludowi, co także było powodem do pokazania ich osiągnięć. W Galerii także prezentowano prace arystów oleśnickich "Co słychać w pracowni" (dwukrotnie) - jako przegląd dorobku artystów plastyków. Zdarzało się, że przy tym krytykowano Burmistrza Bronsia i może to było podstawowym powodem zamknięcia galerii.

Na uwagę zasługuje wydwnictwo "Światłem Malowane - fotografia w Oleśnicy w latach 1945-2000", napisana przez D. Obrębską-Kubik i Edwarda Niczypora. Po 10 latach jest to już historia zakładów fotograficznych, ludzi zajmujących się fotografią i ich osiągnięć.

Dwa wydania dwujęzycznych zeszytów Oleśnica na starej pocztówce. Stanowiły one źródło informacji o naszym mieście, opracowane były na wysokim poziomie fachowym i edytorskim, a pozytywne recenzje znalazły się w prasie oleśnickiej. Cały nakład został sprzedany, wiele egzemplarzy trafiło do Niemiec. Dlaczego tak dobre wydawnictwo promocyjne (zyskowne!) nie było kontynuowane?

Jedno z ostatnich wydawnictw o akcie lokacji uratowało honor Oleśnicy, gdyż było to jedyne wydawnictwo dotyczące 750. lecia lokacji miasta na prawie niemieckim.

Galeria często wydawała piękne wydawnictwa okolicznościowe związane z wystawami. Z wystawą o F. B. Wernerze pojawiło się wydawnictwo p.t. Miasto znane i nieznane czyli oleśnicki rekonesans "śląskiego Robinsona" (niżej pokazane), które dzisiaj stanowi cenne źródło wiedzy dla każdego zainteresowanego XVIII w. historią Oleśnicy.

Wraz z wystawą "Uroda Starych ksiąg" pojawiło się wydawnictwo okolicznościowe, pokazujące strony tytułowe ksiąg i krótkie streszczenie zawartości. Przykładowe strony [1], [2], [3]. Było to już chyba ostatnie wydwnictwo Galerii, bo nosi datę "maj 2005 r.". Warto je przedstawić, bo m.in. pokazuje zakres i umiejętność współpracy i inicjatywę przy poszukiwaniu sponsorów.

Nie zawsze z wystawą było związane wydwnictwo - często był to tylko 4. stronicowy folder. Np.:

O znanym oleśnickim fotografiku Wadimie Jurkiewiczu. 1991 rok,

Syberyjskie Zapiski Obiektywem o ks. A. Obuchowskim fotografującym Syberię, 2001 rok (strona tytułowa niżej).

O Czesławie Wosiu, którego wystawa exlibrisów odbyła się w maju 2001 r.

Ponadto do każdej wystawy były przygotowywane zaproszenia wykonane samodzielnie na drukarce. Np. O Zamku Książąt Oleśnickich; O obronie Lwowa;  Oleśnica - miasto znane i nieznane; O Wadimie Jurkiewiczu;  Wilno - Grodno;  Pamiętajmy o ogrodach;  Śladami wspomnień;  Spełnione marzeniaŚwiat w miedzi;  Wystawa Exlibrisów i inne.

Galeria również wydawała widokówki w krótkich seriach.

Spis wydawnictw książkowych powstałych w czasach istnienia Galerii znajduje się m.in. na witrynie PiMBP. W nim niekiedy ograniczono zakres wykonanych prac do "opracowania graficznego" - co jest znacznym zawężeniem - była też Pani Danka pomysłodawcą, współautorem tekstów, głównie redaktorem, a jak trzeba było, to i korektorem. Ponadto była bizneswomen, gdyż "wychadzała" sponsoring różnych firm na wydanie niektórych wydawnictw. Pani Danuta Obrębska-Kubik zajmowała się także skutecznym namawianiem autorów do bezpłatnego pisania tekstów do Kwartalnika Powiatu Oleśnickiego. Również jest autorką strony graficznej Kwartalnika.

Wraz z zamknięciem galerii PiMBP na pl. Zwycięstwa skończył się pewien etap w kulturze oleśnickiej, którego nie udało się odtworzyć.

Dodano 20.12.2010 r.
Obecnie pojawiają się różne materiały "promocyjne", których poziom nie dorasta do tych, pojawiających się w Galerii PiMBP. Często piszę o nich krytycznie i dziwię się, dlaczego osoba z potwierdzonymi wysokimi kwalifikacjami, jest od 5. lat pozbawiona pracy. Chyba była na czarnej liście burmistrza Bronsia.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI