Marek Nienałtowski
Kolejne rozpoznane epitafium
20.04.2013 r.

Prawie wszystkie epitafia znajdujące się aktualnie w Bazylice Mniejszej - wewnątrz i na zewnątrz - udało się rozpoznać. Jednym w wyjątków jest epitafium znajdujące się na zewnątrz kościoła obok muru kaplicy Wirtembergów (oznaczone jako 2)

Dotychczas udało się rozpoznać jedynie herby. Przyjęto, że jest to herb kogoś z Fragsteinów, chociaż Larischowie mieli podobny. Za Fragsteinami przemawiała ich obecność na ziemi oleśnickiej już w czasach Piastów. Natomiast Larischowie mieli swoje majątki poza księstwem. Ostatecznie pochodzenie herbu może rozsądzić inskrypcja lub szczegółowy opis wyposażenia kościoła. Inskrypcja jest zatarta zaprawą cementową i trudna do odczytania. Widoczna na epitafium data 1752 wskazuje, że inskrypcja nie mogła być zamieszczone w Olsnographii, która ukazała się w 1706 r.

Płyta epifaijna. fot.E. Niczypor
Herby małżeńskie z epitafium. Z lewej von Larisch, z prawej żony z domu von Taubadel

Po dotarciu do książki Emila von Renesse (nauczyciel oleśnickiego gimnazjum) okazało się, że jest to epitafium generała majora Johanna Lepoplda Konstanitina (Ernesta) von Larisch (1752-1815) i jego żony Fryderyki Karoliny z domu Taubadel (1747-1827). Epitafium powstało w 1881 r. z fundacji kapitana von Prittwitz. Dlatego te herby są w tak bardzo dobrym stanie.

Ks inf. Władysław Ozimek zleca okresowo wykonanie renowacji poszczególnych epitafiów i z czasem z tego epitafium zostanie usunięta zaprawa cementowa i zobaczymy pełny tekst inskrypcji.

Wspomniany wyżej generał brał udział jako dowódca regimentu w przegranej biitwie pod Jeną w 1806 r. W 1809 r. jest wymieniany jako dowódca w Regimencie Dragonów von Zieten. Na stopień gen. majora mianowany w 1810 r. Nic jeszcze nie wiadomo o jego i żony związkach z Oleśnicą. Z czasem ta informacja gdzieś wypłynie. Może jest to przyjacielska fundacja członka rodziny Prittwitzów, z których ktoś, w stopniu generała, służył wspólnie z wymienionym von Larischem.

Literatura

Emil von Renesse. Führer durch die Ölser ev. Kirchen. 1914 r.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI