Marek Nienałtowski
Herby z murów zewnętrznych kościoła zamkowego (Bazyliki mniejszej) i kościoła NM Panny

Na zewnętrznych murach kościołów oleśnickich - herby są elementami epitafiów. Epitafia są w postaci płyt wkuwanych w ścianę kościoła. Niektóre z nich są rozmieszczone na wysokości oczu człowieka a niektóre na wysokości ponad 2 m. Na zewnątrz kościołów rozmieszczano epitafia mniej znaczącej, ale bogatej szlachty, której jednak nie było stać na opłacenie miejsca w jego wnętrzu. Do obecnych czasów nie zachowało się wiele herbów. Widoczne, dobrze zachowane herby widnieją na jednym epitafium umieszczonym na murach kościoła zamkowego (zdjęcie poniżej). Drugi herb epitafijny jest możliwy do identyfikacji (także na zdjęciu poniżej).

Na murach kościoła NM Panny jest jedna płyta epitafijna z 1629 r. z herbem i tekstem możliwym do identyfikacji (na płycie widać ślady wojny - pomimo znacznego zniszczenia kościoła - płyta zachowała się w dobrym stanie).

Prawdopodobnie niektóre epitafia z kościołów skuto w przeszłych wiekach. Na epitafiach, które pozostały widać upływ czasu (może wandalizmu?) i brak pieniędzy na ich konserwację. Treść napisów epitafijnych jest już nieczytelna. Część napisów mogą jeszcze odczytać osoby znające łacinę i niemiecki, korzystając z pomocy konserwatora zabytków.

Z lewej herb Larysza, z prawej von Traubadel - stanowiące element epitafium.fot. Edward Niczypor

Pan Adam Kromer - szeroko znany ze strony http://republika.pl/akromer/polska.html przysłał informację (dziękujemy !) na temat lewego herbu, który w herbarzu Ostrowskiego nazywany jest Larysza (Larysza odmiana VII). Jednocześnie podał informację do strony rodowej Fragstein-Niemsdorff Family - www.fragstein.republika.pl na której, ten herb jest opisany. Jest to więc herb śląskiego rodu związanego także z Polską (w odmianach występuje w nim polski herb Nałęcz). Sądzić można, że ród Fragstein-Niemsdorff zainteresuje się tym nagrobkiem. Może zostanie odczytana treść i pojawi się nowy element historii księstwa oleśnickiego. W 1448 wzmiankowany jest w Oleśnicy Nicolaus Michael Fragstein. Mikołaj posiadał urząd dworski u żony księcia Konrada Czarnego. Herb na tym epitafium pochodzi z ok. 1750 r. Prawy z herbów dotyczy rodu von Taubadel.

Herb J. Oslewa stanowiący element epitafium.
fot. Edward Niczypor

Wyżej pokazane epitafium zostało rozpoznane i opisane

Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli

CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI