Konferencja - pomniki przyrody w Oleśnicy

W oficjalnych dokumentach miasta wymieniono 5 pomników przyrody. O jednym z nich wiem, bo codzienie obok niego przejeżdżam (ul. Wały Jagiellońskie). Pozostałe 4 podobno znajdują się w jego okolicach. Nie wiem czy one dalej stnieją, czy są oznakowane? Nie są pokazywane na witrynie UM, tak jak inne pomniki.

W 2008 r. pisząc o domu byłego książęcego, potem krółewskiego leśniczego, natknąłem się na drzewo, które już ze względu na wiek, a nawet obwód, nadawało się na miano Pomnika Przyrody. Napisałem o nim, sądząc, że jest w Oleśnicy jakaś instytucja która zajmuje się drzewostanem i natychmiast wypisze jakieś papiery i po zatwierdzeniu przez Radę Miasta - stanie się to drzewo Pomnikiem Przyrody. Okazało się, że nikogo to nie zainteresowało.

Kolejny raz napisałem, na prośbę mieszkańców, o starym drzewie, które może ulec ścięciu. Tym razem spowodowało to zainteresowanie członków i sympatyków Stowarzyszenia Dla Oleśnicy. Reakcją był przegląd większości drzew w mieście, pomiar i wytypowanie niektórych do miana Pomnika Przyrody. Rezultaty są przedstawione w postacj 31 wniosków skierowanych do Rady Miasta. Mam nadzieję, że ta społeczna inicjatywa, wymagająca dużego nakładu pracy, nie zostanie zablokowana.

Więcej o sensie ustanawiania pomników przyrody, ich wytypowaniu i przyjętych nazwach - będzie można usłyszeć i zobaczyć na konferencji.

Myślę, że sala jest duża i wszyscy chętni się zmieszczą.


Od autora Lokacja miasta Olesnica piastowska Olesnica Podiebradów Olesnica Wirtembergów
Olesnica za Welfów
Olesnica po 1885 r. Zamek olesnicki Kosciól zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Olesnicy Herby ksiestw Drukarnie Numizmaty Ksiazece krypty
Kary - pregierz i szubienica Wojsko w Olesnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasluzeni dla Olesnicy Artysci olesniccy Autorzy Rysowali Olesnice
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemia? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa olesnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauwazyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowosci
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOSCI