Książka "Konserwacja kościołów"

26 kwietnia 2009 r. ukazała się kolejna publikacja Parafii św. Jana Apostoła w Oleśnicy pod nazwą Konserwacja kościołów. Jest to praca zbiorowa pod redakcją ks. Władysława Ozimka. Większość tekstu i zdjęć jest autorstwa oleśnickiego konserwatora zabytków Wiesława Piechówki. I nie jest to dziwne, gdyż W. Piechówka jest wykonawcą większości prac renowacyjnych, rekonstrukcyjnych i konserwatorskich w kościele św. Jana Apostoła i Św. Trójcy na zlecenie ks. W. Ozimka. Dzięki tym osobom każdy mieszkaniec miasta może być dumny z zachowanego w obu wymienionych kościołach dziedzictwa historycznego, będącego w stanie odpowiadającym współczesnym możliwościom konserwatorskim. Książka liczy 110 stron i zawiera rozdziały wymienione na ilustracji z prawej. Ze spisu wynika, że na 70 stronach opisano zaledwie siedem większych prac realizowanych w kościele św. Jana. Są one ilustrowane wieloma zdjęciami, pokazującymi zabytek przed, w trakcie i po zabiegach renowacyjnych. Niestety, objętość książki nie pozwoliła pokazać wszystkich prac wykonanych w ostatnich 18. latach.

Opis 4- letnich prac (2001-2005 r.) w kościele Św. Trójcy liczy zaledwie 19 stron i w większości zawiera zdjęcia pokazujące stan po renowacji. Niestety, skrótowe w przedstawienie wszystkich prac jest wynikiem ograniczonych zasobów finansowych parafii i jednocześnie dążenia do zachowania niskiej ceny książki, wynoszącej 20 zł. Można ją nabyć w kancelarii kościoła św. Jana. Niedługo zapewne trafi do księgarń oleśnickich.

Mankamentu ograniczonej objętości książki nie odczują Internauci, którzy na tej stronie mogą poczytać o większości prac, prowadzonych w obu wymienionych kościołach.

Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy
Rysowali Oleśnicę Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią?
Landsmannschaft Oels Wydawnictwa oleśnickie Recenzje
Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Nowości
Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim
Ciekawostki (ponad 500 tematów)