Marek Nienałtowski
Ulica Browarniana w Oleśnicy

Fryderyk Bernard Werner przebywał w Oleśnicy w latach 1733, 1734, 1735 i pomiędzy rokiem 1746 a 1752. Ostatnie zmiany opisu miasta pochodzą z 1757 r. Te wizyty w mieście i wykonywane wówczas rysunki znalazły odbicie w 4. redakcjach dzieła Topographia Silesiae" ("Topografia Śląska"). Zapewne w każdej redakcji mogły być różnice w przedstawieniu widoków Oleśnicy. Najczęściej mamy dostęp do rysunków Oleśnicy z redakcji Topografii Śląska, znajdującej się w Bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego.

Okazuje się, ze w książce Kurta Bimlera znajduje się rysunek z innej redakcji i dlatego różni się od wersji znajdującej sie w BUW. Przedewszystkim bardziej dokładnie pokazuje rozmieszczenie ulic wychodzących z rynku względem Ratusza. Ponadto na nim są naniesione niektóre nazwy ulic. Niżej pokazano wycinek z "Widoku z lotu ptaka".


Wycinek rysunku F.B. Wernera z książki K. Bimlera s. 18.

Na powyższym rysunku m.in. widać niepokazywany wcześniej budynek ujeżdżalni (strzałka z prawej) wybudowany przez księcia Sylwiusza Nimroda. Budynek ten książę Fryderyk August, pierwszy z Brunszwików kazał przebudować na teatr.

Strzałka z lewej strony pokazuje dwa budynki, które także istnieją na innych rysunkach Wernera. Jednak pojawia się przy nich nazwa ulicy Brauhaus gasse (Zaułek browarniany). Czyli obecna ul. B. Prusa. Brauhaus gasse zmieniła potem nazwę na Zeug gasse (Zeug - zbrojownia) i przy niej wzmiankowano Browar. Czyli należy sądzić, że pokazany strzałką budynek to Brauhaus czyli browar miejski. Obok niego stał zapewne budynek słodowni. Ulica ta była równoległa do Breslaugasse (ob. 3 Maja), która potem zmieniła nazwę na Ohlauergasse.

Budynek słodowni, w którym ogień utrzymywano przez całą dobę, był zarzewiem pożarów. Być może dlatego parcele przy Browarze nie były wykorzystywane - właściciele zapewne bali się, że pożar szybko strawi ich domostwa. Stąd te parcele długo stały niezabudowane. Dopiero w XIX w. postawiono w tym rejonie budynki urzędowe z cegły - szkoły i nie wiadomo kiedy - zbrojownię.

O budynku browaru i słodowni wiedzieliśmy tylko, że w 1730 r. uległy spaleniu i zapewne potem odbudowie. Gdzie stały - nie wiedzieliśmy. Wiemy, że budynek browaru już w 1899 r. nie istniał, ale zachowały się jego fundamenty, na których wybudowano budynek szkoły katolickiej przy Zeug strasse (czyli przy byłej Browarnianej). Teraz dzięki temu rysunkowi (nazwie ulicy!) wiemy gdzie stał. Ulica Browarniana po upadku miejskiego browarnictwa zmieniła nazwę na Zeug strasse. Bowiem, przy tej ulicy, na końcu pokazanej parceli, wybudowano zbrojownię. Niestety, jeszcze nie wiemy kiedy i dlaczego. Ale jak zwykle - po pewnym czasie poznamy i tę informację.

Przy okazji - ul. Św. Jadwigi nazywano wówczas Vieh gasse (bydlęca). Ul. J. Matejki - Marien gasse

Zbieżne: F.B. Werner


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI