Czy w Oleśnicy sądzono polskich patrycjatów(?) i potem mordowano na ul. Kleczkowskiej w 1941-1945 roku?
17.12.2013 r.

Przypomnę, że w Kwartalniku Powiatu Oleśnickiego nr 1 z 2011 r. ukazał się cenny artykuł Anny Kołodrubiec "Wyroki nazistowskiego OLG-POSEN w niemieckim Oels", w którym opisano nieznane wcześniej fakty związane z osadzeniem w więzieniu oleśnickim, osądzeniem na karę śmierci i zgładzeniem we wrocławskim więzieniu na ul. Kleczkowskiej polskich patriotów - żołnierzy z Narodowej Organizacji Bojowej (NOB). Opisałem to na stronie i postulowałem, aby temu bardzo ważnemu zdarzeniu w historii Oleśnicy i polskich śladów w historii miasta poświęcić tablicę pamiątkową. Radny Wiesław Piechówka w tej sprawie wniósł interpelację i miały pojawić się tablice na murach więzienia, a nawet budynku sądu. W lutym 2012 r. mijała 70-rocznica ich zamordowania i sądziłem, że wtedy uroczyście będzie zawieszona tablica. Niestety, uznano, że nie jest to ważne zdarzenie dla historii miasta i polskiego patriotyzmu.

Dzisiaj przejeżdżając obok Zakładu Karnego w Oleśnicy zauważyłem na jego murach dwie tablice. Mimo, że było późno i miałem tylko telefon - zrobiłem szybko dwa zdjęcia, gdyż zaraz wyszedł strażnik i przypomniał, że nie wolno fotografować więzienia.

Okazało się, że jedna tablica jest poświęcona Zakładowi Karnemu, a druga pamięci partycjatów polskich??? Wiadomo z historii miast kto to był patrycjusz i dlatego na wszelki przypadek sprawdziłem w Google hasło "patrycjatów polskich" i nic się nie pojawiło. Porzekadło ludowe głosi "Jak czegoś nie ma w Google to nie istnieje".

Tablica poświęcona patrycjatom polskim.

Pamięci patrycjatów polskich, członków organizacji konspiracyjnych
osądzonych i osadzonych w Oleśnicy, później straconych w więzieniu na
ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu w latach 1941-1945 r.

Wydaje mi się, że chodziło chyba o patriotów polskich? Ktoś nie sprawdził tekstu przed drukiem? Dalsze sformułowania także budzą wątpliwości (najpierw osadzono, później osądzono). Nie wiem czy treść była konsultowana z historykami i osobami znającymi historię więzienia.

Tablica dotycząca Zakładu Karnego.

Pierwsze zdanie na wyżej pokazanej tablicy jest błędne. Ok. 1900 r. rozbudowano istniejące już więzienie. W trakcie zdobywania miasta w 1945 r. ostatnie piętra zostały spalone, odbudowano je nie zachowując starej architektury w 1962/1963. Ponownie uruchomiono więzienie w 1963 r. To są istotne informacje, które mogłyby zainteresować mieszkańców i turystów. O historii więzienia napisałem tutaj. Wystarczyło sprawdzić.

Wniosek
Jak większość tablic "promujących" Oleśnicę - te także zawierają znaczące i dziwne błędy. Czy pojawi się kiedyś w Oleśnicy chociażby jedna bezbłędna tablica dotycząca historii miasta?


Od autora Lokacja miasta Olesnica piastowska Olesnica Podiebradów Olesnica Wirtembergów
Olesnica za Welfów
Olesnica po 1885 r. Zamek olesnicki Kosciól zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Olesnicy Herby ksiestw Drukarnie Numizmaty Ksiazece krypty
Kary - pregierz i szubienica Wojsko w Olesnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasluzeni dla Olesnicy Artysci olesniccy Autorzy Rysowali Olesnice
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemia? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa olesnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauwazyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowosci
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOSCI