Marek Nienałtowski
Naprawa rur w zakopanej części rzeki Oleśnicy w dawnym Zaułku Młyńskim
13.09.2014 r.

Na poniższym planie Zaułka Młyńskiego z 1901 r., który otrzymałem od Danuty Obrębskiej-Kubik, widać zarys rzeki Oleśnicy płynącej od mostka na ob. ul. 3 Maja do młyna, wykorzystującego, może jeszcze w tym okresie, energię wody do napędu kół młyńskich. Dalej woda płynęła do Stawu Zamkowego, potem Stawu Wałowego i napędzała koła folusza lub olejarni.

Fragment planu Zaułka Młyńskiego z 1901 r.
z pokazanym przebiegiem rzeki
Kanał rzeki w obudowie betonowej o przekroju kołowym, która nieco wystaje powyżej poziomu placu. Dalej widać duży otwór w obudowie, częściowo przesłonięty jakimiś płytami

Na pokazanym odcinku rzeka była skanalizowana i płynęła w otwartym korycie o szerokości ok. 4 m. Pokazane na planie kreskowanie to miejsce, gdzie już w 1882 r. istniała jakaś osłona betonowa lub drewniana umożliwiająca dojazd wozów konnych do młyna i magazynu oraz przejście ludzi.

Zapewne w latach 1920-1930, po zwiększeniu ruchu samochodów ciężarowych, na całej szerokości zaułka (28-30 m.) umieszczono koryto rzeki w obudowie betonowej o kształcie kołowym i średnicy ok. 150-160 cm. Okazało się, że w sierpniu 2014 r. podczas remontu powierzchni ulicy, w tej betonowej osłonie odkryto duży otwór, a stan betonu wskazywał na konieczność jego wymiany.


Widoczna rura na całej długości oraz grubość jej ścianki. Z
prawej widoczny róg nowego budynku. Fot. P. Komolko


Rozpoczęcie wyburzania starej obudowy betonowej i zamienianie jej na nową. Fot. P. Komolko


Kanał byłej rzeki (obecnie kanalizacji burzowej) w obudowie betonowej o przekroju prostokątnym

Jak widać na powyższym zdjęciu obudowę kołową zamieniono na prostokątną. Nie miałem okazji porozmawiać z wykonawcą i nie wiem czy dalej w kierunku byłego młyna płynie woda w tej starej zniszczonej obudowie. Nie wiem również czy w kierunku ul. 3 Maja istnieje odcinek starej obudowy, czy już są tam rury położone w okresie zakopywania rzeki w latach 1960-1970.

Dzięki różnym pracom ziemnym mamy okazję poznawać historię rzeki, która od ok. 1600 r. doprowadzała do miasta czystą wodę, napędzała koła młyńskie, zwiększała bezpieczeństwo zamku, nawadniała pola i zasilała stawy rybne, a nawet umożliwiała powstawania łaźni oraz basenów.

Jeśli uda się porozmawiać z wykonawcą prac - rozszerzę i poprawię podane informacje.

15.09.2014 r.
Dodałem 2 zdjęcia autorstwa Pawła Komolki - dziękuję.

06.10.2014 r.
Dodałem 3 zdjęcia pracownika firmy PHU STONBRUK ze Świdnicy Remigiusza Śliwki (dziękuję!), który kierował pracami przy przebudowie byłego kanału rzeki Oleśnicy, nawierzchni byłego zaułka młyńskiego i ścieżek rowerowych na przedzamczu (Parku Zamkowego).


Łączenie nowej prostokątnej obudowy z dawną - kołową.
Widać, że średnica starej obudowy jest nieco większa. Fot. Remigiusz Śliwka

Prostokątna obudowa zbliża się do końca placu.
Fot. R. Śliwka
Ostatni prostokątny blok będzie połączony z istniejącą starą obudową wiodącą w kierunku ul. 3 Maja. Widać, że jej średnica jest mniejsza. Wg Remigiusza Śliwki ta część kanału była wybudowana później i w innej technologii. Kilkanaście - kilkadzesiąt metrów dalej ten odcinek łączy się nowym, wybudowanym po 1960 r., skladającycm się z dwóch równoległych rur. Fot. R. Śliwka

Powyższe zdjęcia już są historyczne, bowiem pokazują to, co znajduje się pod warstwą piachu i bruku. Kolejny raz kanał zostanie odsłonięty za kilkadziesiąt, a może i więcej lat.

Zapomniany folusz

Młyn Bielschowskiego

Stary niszczejący młyn


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI