Dzwon przewidziany na wieżę ratusza oleśnickiego trafił do kościoła w Kątach Wrocławskich.

Głos dzwonu (ów) na wieży ratuszowej regulował wiele dziedzin życia w mieście podobnym Oleśnicy. Dzwony ratuszowe dawały sygnały do otwierania i zamykania bram, gaszenia świateł i kończenia biesiad. Tego, kto nie usłuchał i po tzw. dzwonie piwnym przesiadywał w karczmie czekały kary. Dzwony ratuszowe rozpoczynały targi i zwoływały rady. Na wieży ratuszowej małych miast bywał najczęściej jeden dzwon. Większe miasta posiadały więcej dzwonów. Ranga dzwonów uległa zmniejszeniu po pojawieniu się zegarów wieżowych, natomiast wzrosła ich rola po tym, jak wieża ratuszowa weszła w skład obrony przeciwpożarowej, stając się punktem obserwacyjnym i ostrzegającym dzwonieniem o pożarze. Jak wcześniej napisano, nie jest znana data pojawienia się zegara na wieży ratuszowej. Również nie wspominano o dzwonie ratuszowym.

Na trop dzwonu ratuszowego naprowadził mnie Jerzy Pawelec (dziękuję !) przysyłając link do strony www Kątów Wrocławskich. Napisano na tej stronie o dzwonie, który był "... odkupiony od rady miejskiej Oleśnicy, na którym był herb pruski i data 1834." Dzwon ten został zamontowany jako trzeci na wieży kościoła ewangelickiego i podczas pierwszej WŚ został przekazany na przetopienie na cele wojskowe. Dlatego nie wiemy nic o jego wyglądzie i wymiarach.

Skąd pochodził dzwon? Jeśli sprzedawała go Rada Miejska, to oznaczało, że był własnościa miejską, a nie kościelną. Z daty wykonania - 1834 rok, wynika, że powstał po pożarze miasta z 1823 roku i odbudowie ratusza w 1826 roku. Wtedy zmieniono konstrukcję hełmu wieży na klasycystyczną i zapewne zamontowano nowy zegar, który miał wybijać godziny przy pomocy dzwona. Dalej już jesteśmy w sferze przypuszczeń.

Nie wiadomo co się stało ze starym dzwonem - czy także uległ zniszczeniu podczas pożaru w 1823 roku (przykłady wielu miast wskazuja na zniszczenia dzwonów podczas pożaru dzwonnic). Jeśli tak - dlaczego tak długo zwlekano z zakupem nowego, czy tylko było to następstwem braku pieniędzy w kasie miejskiej? Czy może zamówiono dzwon, a zakupiony mechanizm zegarowy miał współpracować z dwoma dzwonami. Nie wiemy. Jednak często się zdarza, że to co jest nieznane dzisiaj, staje się znane w poźniejszym czasie. Jedno jest prawie pewne - był to dzwon przewidziany do wieży ratuszowej - pozostaje teraz szukać informacji o zegarze zamontowanym po 1826 r. i dzwonie współpracującym z tym zegarem.

Strona o dzwonach http://www.carillon.org.pl/o_dzwonach.html


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI