Marek Nienałtowski
Jak kopia lub obraz z kościoła w Cieślach trafił na wystawę w Bredzie?
Van Dyck i obraz z kościoła w Cieślach
08.11.2008 r. Uzupełnienie 23.07.2011 r.

Generał - Gbernator Ernest Wilhelm von Salisch i jego żona Anna Zofia z domu von Kospoth. Fot. Z. Podurgiel. Kliknij, aby powiększyć

W kościele w Cieślach znajduje się pomnik nagrobny gen. Ernesta Wilhelma von Salisch (zm. 1711 r.) i jego żony Anny Zofii z domu von Kospoth (zm. 1740 lub 1746 r.). Córki Justusa von Kospoth i siostra obu pierwszych właścicieli Brzezinki. Na pomniku widnieje obraz przedstawiający generała i jego żonę. Jak się okazało generał był również generałem holenderskim i gubernatorem (governor) Bredy w Holandii.

W Bredzie w Grote Kerk (600-letni kościół) ma być organizowana wystawa przedstawiająca postacie wszystkich gubernatorów tego miasta. Okazuje się, że jedyna podobizna generała znajduje się tylko w Cieślach. Dlatego w Holandii szukano dojścia do kogoś, kto może dostarczyć zdjęcie obrazu dla potrzeb wykonania ewentualnej kopii. Pani Ursula von Büllow (autorka 4. książek związanych z Oels), do której zwracano się o pomoc, wskazała tę stronę i tak trafiono do mnie. Napisał do mnie ktoś podpisujący się Pieter van Dyck. Poniżej jego list do mnie z 24.10.2008 r.

Dear Marek,
I got your name through my father in law, who got it from Ursula von Bulow!  Anyway I understand that you live in Olesnica and that you have an interest in history and that you are fluent in English! I am contacting you because I need to organise a good quality digital image of a paiting - a portrait - that hangs in a church in Ziesle. It is of Anna Sophie von Kospoth and her husband Ernst Wilhelm von Salisch. The quality has to such that we can produce a 1:1 reproduction of this painting. Ernst Wilhelm von Salisch was a govenor of Breda in the Netherlands. The Grote Kerk (Great Church) of Breda is organising an exhibition of its govenors and would like to have a good quality digital image of this portrait for producing a reproduction.  Are you able to organise this? The Church of Breda will of course reimburse costs that my be associated with this. Many thanks, Kind regards, Pieter van Dyck

Najpierw wykonałem zdjęcie tego obrazu "głuptakiem" i po uzyskaniu zgody proboszcza - Zbigniew Podurgiel wykonał fachowe zdjęcie z dużą rozdzielczością i wysłałem je 10 listopada 2008 r. do P. van Dyck. Poprosiłem jedynie o to, aby przysłał skan reprodukcji obrazu. Obiecał, że przyśle, ale gdy 25. 04.2009 r. wysłałem zapytanie o skan obrazu - odpowiedział, że nie wie o co mi chodzi. Uznałem, że natrafiłem na jakiegoś oszusta i uznałem sprawę za niebyłą. Jednocześnie dowiedziałem się, że do sołtysa lub UG Oleśnica trafił jakiś list w sprawie tego obrazu.

21.07.2011 r. szukając informacji o rodzie Salish natrafiłem na link, dzięki któremu poznałem kolejne zdarzenie związane z tym obrazem.


http://www.grotekerkbreda.nl/woord_en_wapen-bijzonder-schilderij.php
(niestety wszystkie linki w 2017 r. są już nieaktualne i nie wiem czy je usunięto, czy są w archiwum)
Znalazłem inny link http://historiek.net/portret-gouverneur-van-breda-naar-grote-kerk/6500/

Nie znam j. niderlandzkiego, ale z ogólnych międzynarodowych słów zawartych w treści artykułu może wynikać, że widzimy na zdjęciu oryginał obrazu (napisano, że pochodzi z Ciesle Polen) i dyrektora banku, sponsorującego jego transport z Polski. Był to duży splendor dla kościoła w Cieślach. To też może znaczyć, że nie skorzystano z oferty P. van Dycka wykonania kopii. A może ją wykonano?

Szukając dalej - natrafiłem na kolejny link pokazujący ten obraz, też mi znany. Po kliknięciu na podglądówkę pojawia się zdjęcie wykonane przez Zbigniewa Podurgiela i skopiowane najpewniej z tej strony. Widać te same cienie i odbicia światła na ramach. Naturalnie, że nie podano linku do strony, skąd je skopiowanio.


http://www.grotekerkbreda.nl/woord_en_wapen.php
Porównaj z obrazem ze strony

Tak więc, po ponad 2 latach pojawiła się informacja, kończąca zdarzenie związane z chęcią wykonania elektronicznej czy innej kopii obrazu generała Salischa przez Pietera van Dycka.

Istnieje w Holandii obraz przedstawaijący tylko głowę (?) generała Ernsta Wilhelma von Salisch, gubernatora Bredy, namalowany przez Jacoba Christofa Le blon, 1710 - 1741


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI