Marek Nienałtowski
Plakietka Federacji Niemieckich Weteranów z Grabowna Wielkiego

W końcu lat 40. XIX w., a głównie w 1848 r. zaczęły powstawać patriotyczne stowarzyszenia nawiązujące do walk wyzwoleńczych z lat 1806-1815. Wśród nich Begräbnisverein czyli stowarzyszenia pogrzebowe [2]. Miały one uczestniczyć w pogrzebach weteranów wojen napoleońskich oraz dbać o pamięć o poległych w tych walkach. Prawdopodobnie oddział oleśnicki tego stowarzyszenia miał udział w wykonaniu w kościele zamkowym dwóch tablic pamiątkowych (malowanych na płótnie) poświęconych mieszkańcom Oleśnicy i powiatu, którzy zginęli w 1806-1815. Już w styczniu 1849 r. wszystkie oddziały w powiecie oleśnickim otworzyły stowarzyszenie powiatowe i przedstawiciel starosty koordynował ich pracę.

W późniejszym okresie, gdy wojska niemieckie zaczęły napadać sąsiednie kraje pojawiły się organizacje zrzeszające weteranów (i rezerwistów) zwane Krieges Verein. W 1873 r. rozpoczęto działania zmierzające do połączenia wszystkich organizacji weteranów istniejących w cesarstwie niemieckim. W rezultacie powstała federacja o nazwie Deutscher Krieger Bund [1]. (Federacja Niemieckich Weteranów) Pojawiła się wtedy plakietka federacji weteranów niżej pokazana.


Plakietka Federacji Niemieckich Weteranów bez przywieszki [1].
Na kokardzie w kolorach flagi cesarstwa niemieckiego odznaka z brązu w postaci dwóch skrzyżowanych mieczy zwieńczonych cesarską koroną.
Pod nimi na szarfie napis Deutscher Krieger Bund. Z tyłu znajduje się wytłoczona sygnatura zakładu produkcyjnego

W celu uwzględnienia różnorodności i możliwości fetowania różnych okazji (25., 50. lecia itp.) do plakietki przewidziano przywieszkę w kształcie krzyża, typowego medalu, medalu w kształcie elipsy i innych dowolnych kształtów. Niżej pokazano plakietkę z krzyżem związanym z powiatem oleśnickim. Należy ona do Adama Gładysza z Grabowna Wielkiego, znawcę historii tej miejscowości i kolekcjonera wszystkiego, co związane jest z jej przeszłością. Dlatego nietrudno się domyślić, że krzyż dotyczy Grabowna Wielkiego.


Plakietka Federacji Niemieckich Weteranów
z przywieszką w postaci krzyża


Przywieszka - Krzyż Krieger Verein Gross Graben - Stowarzyszenia Weterenów Grabowno Wielkie

Nie wiadomo, z jakiej okazji wykonano krzyż. Z tyłu znajduje się sygnatura producenta, który podobno wykonywał przywieszki po 1900 r. Czyli i krzyż mógł powstać po tym czasie. Niestety nie wiadomo kiedy w Grabownie postało Stowarzyszenie Weteranów. Monografia [3] nie wspomina o tym fakcie, jednak wybudowano pomnik poświęcony poległym w pierwszej wojnie światowej, który często powstawał z inicjatywy i przy udziale Stowarzyszenia Weteranów.

Pokazana wyżej plakietka z krzyżem jest ważnym elementem historii powiatu oleśnickiego. Zapewne i oleśnickie stowarzyszenie zleciło wybicie podobnej przywieszki. Może kiedyś wypłynie na jakiejś aukcji.


Pieczątka Krieger Verein Oels i innych stowarzyszeń wojskowych

O istnieniu Krieger Verein w Oleśnicy świadczą liczne parady tej organizacji pokazane chociażby na widokówkach, w szczególności w okresie istnienia cesarstwa.

Literatura

  1. http://de.wikipedia.org/wiki/Deutscher_Kriegerbund
  2. Mrozowicz W., Wiszewski M. Oleśnica od czasów najdawniejszych po współczesność. Atut Wrocław 2006
  3. Monografia Grabowna Wielkiego

Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim
CIEKAWOSTKI
ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI