Marek Nienałtowski
Odsłonięty na ilustracjach nieistniejący budynek przy ul. Wrocławskiej 30

Ulicę Wrocławską i jej zabudowania widać na przedwojennych widokówkach głównie od strony rynku lub z powietrza. Najczęściej nie obejmowały budynku o numerze 30. Niżej zostanie on pokazany w widoku z góry jak i z poziomu ulicy.

Na poniższych planach miasta i fotografiach Gimnazjum (Wrocławska 29) widać, że styka się on w następnym budynkiem o numerze 30, a ten z budynkiem Rynek 19.

Widać, że budynek Gimnazjum styka się budynkiem ul. Wrocławska 30 [1]

Gimnazjum przestało pełnić swoją funkcję w 1903 r. a budynek rozebrano w 1907 r. Wtedy odsłoniła się ściana boczna budynku nr 30. Wcześniej nie miała ona otworów okiennych, drzwiowych i zdobień.


Fragment zdjęcia lotniczego z 1938 r. Nie widać szczegółów ściany, natomiast w cieniu można zobaczyć dodatkowe dwa okna.
Obok chyba także wtedy wybudowano dodatkowy budynek. Nie ma on oddzielnej numeracji.
Widoczna zbieżność ścian obu budynków. Ebay.de


Znaczne powiększenie widokówki (widok przez przejazd Bramy Wrocławskiej) ze zbioru
https://www.bildindex.de/document/obj20770836/fm94928/?part=0

Na powyższej ilustracji widać wykonaną piękna ścianę. W części dachowej jest ładnie wyprofilowana. Niewidoczna jest imitacja w tynkach jakby innego budynku z trzema oknami. Budynek nr 30 - gdyby nie został spalony - byłby obecnie najpiękniejszym na ulicy Wrocławskiej. Być może, uda się uzyskać jego ilustrację od frontu. Właścicielem budynku jak i sklepu na parterze był Eduard Maeker, a po jego śmierci - syn.

Ulica Wrocławska z planu z 1899 r.
Ulica Wrocławska z planu z 1939 r.

Dodano 16.08.2019
Poniżej na druku reklamowym firmy Eduarda Maeckera widać front budynku i jego sklep kolonialny.


Litografia wykonana dla E. Maekera. Z kolekcji Marka Górnickiego

Litografia o wymiarach 25 x 40 cm powstała z kamienia litograficznego o wadze ok. 20 kg, który wykonano w 1905 r. i stanowi własność Marka Górnickiego. Nazwisko litografa jeszcze nie jest znane, być może był wrocławianinem. Chyba z tego kamienia wykonano odbitki dla oleśnickiej gazety Lokomotive an der Oder. Po 114 latach z niego ponownie powstaną tylko 4 litografie.

Maeker promuje się w 1905 r. pierwszą oleśnicką spalarnią kawy z napędem motorowym, rozmieszczoną przy ul. Wrocławskiej 30. Sprzedaje w sklepie kolonialnym herbatę, czekoladę, kakao, herbatniki i ponadto wino, papierosy i chyba konserwy. Ma jeden z pierwszych telefonów w Oleśnicy - nr 30. Prezentuje logo z dwóch liter inicjałowych (ME) jego nazwiska. To logo opatentował i podał nr patentu.

Sklep powstał w 1884 r., natomiast datę wybudowania budynku trudno określić, bo na wcześniejszym planie miasta (ok. 1875 r.), ręcznie narysowanym i niezbyt dokładnym, dom ma tą samą szerokość natomiast większą długość. Może wybudowano go na miejscu innego, starszego. Są to jednak przypuszczenia. Dom od frontu niczym szczególnym się nie wyróżnia. Widać, że sklep dobrze prosperował skoro w 1907 r. Maeker mógł wykonać znaczący remont bocznej ściany, dodając całemu budynkowi widok secesyjny. Przynajmniej tak mi się wydaje.

Literatura:
Gymnasium illustre


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI