Zdjęcie arystokratki z Wabienic

Kilkanaście dni temu dostałem e-mail

Witam Pana,
Jakiś czas temu otrzymałam obraz od rodziców mojego męża z Wabienic. Ponieważ obraz był bardzo zniszczony odłożyłam go na półkę. Podczas ostatnich porządków już miałam go wyrzucić ale przypomniałam sobie, że jeden z rogów jest rozwarstwiony i coś pod spodem się znajduje. Usunęłam część wierzchniej warstwy i ukazało się zdjęcie kobiety. Ponieważ obraz był w ich domu już po zasiedleniu, uważam, że jest to fotografia dość stara. Strój kobiety oraz biżuteria może wskazywać na arystokratyczne pochodzenie. Proszę o pomoc w ewentualnej identyfikacji, może należałoby opublikować zdjęcie i poszukać potomków za granicą celem przekazania owej fotografii (zamieszczam ją w załączniku).
Z wyrazami szacunku,
Wanda Huk

Odpowiedziałem Pani Wandzie, że wstępnie mogłaby to być osoba z rodu Kardoff - właścicieli ziemskich z Wabienic od 1873 r. lub Rojahn od 1937 r.

Zgodnie z życzeniem zamieszczam z lewej fragment najmniej zniszczonej części zdjęcia, zawierający tylko twarz, naszyjnik i jakąś haftowaną (?) ozdobę na sukni.

Powiadomiłem o zdjęciu Piotra Michalaka z Bierutowa, mającego kontakt z byłymi mieszkańcami Bierutowa. Może wsród nich są byli mieszkańcy Wabienic (Wabnitz).

 

 


1. Między Widawą a Dobrą, od zarania dziejów do współczesności. Słownik historyczno-geograficzny miejscowości z terenu LGD Dobra Widawa. Oleśnica 2011 s. 30-31

http://www.olesnica.org/Lapidarium-Wabienice.htmOd autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miasta Rysunki
Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI