Państwowa Szkoła Przysposobienia w Gospodarstwie Rodzinnym w Oleśnicy
03.11.2018 r.

Szkoły Przysposobienia w Gospodarstwie Rodzinnym powstawały w Polsce międzywojennej. Były one uznawane jako szkoły zawodowe, głównie dla dziewcząt po ukończeniu czterech klas szkoły powszechnej. Nauka trwała 3 lata. Oprócz kształcenia zawodowego (szycie, przygotowanie potraw, podawanie do stołu, rachunkowość itp.), oferowała kształcenie ogólnokształcące (historia, geografia itd.) na poziomie szkoły podstawowej

Po 1945 r. zaczęły powstawać szkoły o tej nazwie najczęściej jako jednoroczne. W spisie szkół zawodowych w Polsce w 1945 r. szkoła, ta jeszcze nie była wymieniana w Oleśnicy (wymieniono Twardą Górę, ze szkołą zawodową i liceum krawieckim). Czyli musiała powstać w 1946 r. Także zapewne bazowała na czteroklasowym wykształceniu. Nic o niej nie wiadomo. Jedynym świadectwem jej istnienia jest zaświadczenie pokazane z lewej (własność Danuty Obrębskiej-Kubik).

Nie wiadomo, w którym budynku odbywały się lekcje. Miała ponad 100 uczennic, czyli musiałby to być duży budynek lub barak.

Zaświadczenie jest podstemplowane i podpisane przez "Kurator Szkolny w Oleśnicy". Ławnikowska Irena pełniąca obowiązki dyrektora.

Może ktoś z czytelników ma jakieś informacje o tej szkole, może świadectwo ukończenia? Czy Ławnikowska Irena była wtedy p.o. Inspektorem Szkolnym w Oleśnicy? Inspektorem wtedy był Józef Ciosek. Nikt w historii szkolnictwa oleśnickiego nie wspomina tej szkoły.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI