Anna Wiktoria Swoboda koncertowała w Oleśnicy 16.09. 2016 r. Ponownie 7.04. 2017 r.

Ostatnio dzięki Bibliotece i Forum Kultury w Oleśnicy zaistniała możliwość poszukiwań muzycznej przeszłości Oleśnicy. Okazało się, że ta przeszłość jest zaskakująco bogata, co potwierdzają muzykolodzy (np. Agnieszka Drożdżewska i Grzegorz Joachimiak) swoimi wcześniejszymi pracami i udziałem w naszych oleśnickich poszukiwaniach. Pani A. W. Swoboda jako jedna z pierwszych napisała do autora w 2010 r. opisując oleśnickie osiągnięcia Esaiasa Reusnera starszego (związanego z księstwem oleśnickim) i jego syna. To dało impuls do dalszych poszukiwań i co w końcu, dzięki znaczącej pomocy także Tomasza Dobrzańskiego i Agnieszki Ostapowicz doprowadziło do wystawy poświęconej Muzyce z XVII wieku z druków oleśnickich i wspaniałemu koncertowi orkiestry Ars Cantus.

16 września 2016 r., po 6 latach oczekiwań, miał miejsce koncert A. W. Swobody, będący kolejnym i nie ostatnim ogniwem odkrywania muzyki, tym razem lutniowej. Miejscem koncertu był zamek oleśnicki, gdzie w XVII w. muzyka lutniowa rozbrzmiewała.

Koncert pokazano 19 września na portalu UM Oleśnicy, a niżej pokazano relację tygodnika Panorama Oleśnicka z 21 września 2016 r.

     

Kolejny koncert artystki w Oleśnicy 7.04. 2017 r.

Tym razem artystka uświetniła swoją muzyką konferencję naukową poświęconą "Czeskiej historii Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem Oleśnicy i księstwa oleśnickiego". Koncert odbył się o godz. 19.30 po całodziennych dyskusjach naukowych. W programie nie mogło zabraknąć muzyki ojca i syna - Reusnerów, wszak ojciec grał na dworze Henryka Wacława z Podiebradów w zamku bierutowskim, a może po śmierci księcia (1636 r.), przeniósł się razem z innymi muzykami na zamek oleśnicki. Koncert Reusnera starszego odbył się na lutni renesansowej, natomiast muzyka syna i Denisa Gaultiera z tego okresu zabrzmiała na lutni barokowej. Koncert spotkał się z dobrym przyjęciem historyków i przybyłych specjalnie mieszkańców Oleśnicy.

Tę część koncertu sfilmował Krzysztof Orłowski i wstawił ją na youtube https://www.youtube.com/watch?v=QkZaBEBYPFU&feature=youtu.be

Miejmy nadzieję, że Pani A. W. Swoboda odkryje kolejnego lutnistę książąt oleśnickich i przedstawi jego muzykę.


Anna Wiktoria Swoboda

Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie lutni i dawnych instrumentów szarpanych Jerzego Żaka (praca magisterska pt. "Esaias Reusner (1636-1679) – Życie i twórczość lutnisty XVII-wiecznego"), obecnie studiuje w Hochschule für Musik Trossingen (Niemcy) pod kierunkiem prof. Rolfa Lislevanda. Naukę gry na gitarze klasycznej rozpoczęła w PSM I st. w Tarnowskich Górach, kontynuowała ją w szkołach muzycznych II st. im. M. Karłowicza w Katowicach, a następnie im. W. Żeleńskiego w Krakowie, jest także pierwszą absolwentką klasy lutni na Wydziale Muzyki Dawnej ZPSM im. F. Chopina w Warszawie. Jednocześnie studiowała Komparatystykę Literacką w Instytucie Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie uzyskała dyplom licencjacki w roku 2006.

Grę na lutni i teorbie doskonaliła uczestnicząc wielokrotnie w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Hopkinsona Smitha, Jakoba Lindberga (Atelier für Alte Musik CANZONA), Joachima Helda (Festival Mitte Europa), Evangelinę Mascardi (Goldberg Festival) oraz Antona Birulę (Academia Narolensis). Stypendystka programu Socrates-Erasmus oraz Baden-Württemberg-Stipendium (2008/2009). Koncertowała jako solistka i kameralistka w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Belgii i na Ukrainie. Brała udział w nagraniu ścieżki dźwiękowej (nagrodzonej na festiwalu Dwa teatry w 2009 roku) do sztuki "Szkoła żon" Moliera dla Teatru TVP w reż. Jerzego Stuhra. Realizując basso continuo współpracowała z Polską Orkiestrą XVIII Wieku prowadzoną przez Paula Esswooda, Marka Toporowskiego czy Stanisława Krawczyńskiego, oraz z teatrami operowymi w Stuttgarcie (Wilhelma Theater, spektakl "Die Nacht der Diktatur") i Pforzheim ("La Calisto" F. Cavallego) oraz Hochschule der Künste Bern.

 

Więcej o poszukiwaniach naukowych A. W. Swobody Esaias Reusner starszy - nadworny lutnista książąt oleśnickich

Koncerty:

https://www.youtube.com/watch?v=3NiUuGp7DAg (ponad 4000 odtworzeń)



Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI