Protestanckie naczynie do wina z kościoła w Strzelcach
(k. Dobroszyc)
w zbiorach Muzeum Śląskiego w Görlitz
Kościół w Strzelcach
Pierwszy kościół protestancki powstał w Strzelcach z fundacji właściciela - Clemensa Sacka ok. 1585 r. (data wg Szymański [5]).
Sack zmarł 11 lipca 1607 r. w wieku 61 lat. Te i inne epitafia, być może, zostały usunięte Niewykluczone, że epitafia zostały zatynkowane lub zdjęte po 1945 roku. Może starsi mieszkańcy Strzelec wypowiedzą się w tej sprawie. Jeszcze przed 1945 rokiem istniało w kościele epitafium małego dziecka z piękną jego płaskorzeźbą.
|
Widok od strony ołtarza. Fot. Z. Podurgiel
Wnętrze kościoła. Fot. Z. Podurgiel
Nie wiadomo, dlaczego ze wszystkich epitafiów pozostały w kościele tylko dwa, a właściwie dwa herby z epitafiów, niżej pokazane. Może dlatego, że były one w dobrym stanie.
Piaskowcowy herb Hansa Heinricha von Franckenberg i Ludwigsdorf (Bystre) ... pana Górnych i Dolnych Strzelec. Pełnił w księstwie wirtembersko-oleśnickim rządzonym przez Sylwiusza Fryderyka najwyższe funkcje. Zmarł 17 maja 1698 r. w wieku 55 lat. Tekst epitafium z kościoła [2] |
Jego żona Helena Sybilla von Gellhorn (herb Gellhornów). ślub 1669 r.,
urodziła 11 synów i 6 córek. (może źle zrozumiałem tekst?) [3]. Obie fotografie herbów wykonał Z. Podurgiel |
W Katalogu Zabytków Sztuki [1] błędnie napisano, że są to herby von Falkenberg (zapewne to literówki, bo herb Franckenbergów jest ogólnie znany). Po raz pierwszy tutaj opisano historię obu herbów ze Strzelec.
Butla do wina z kościoła ewangelickiego ze Strzelec
O pojawieniu się tej butli w Niemczech powiadomił mnie Wojtek Mencel, który od 10 lat przekazuje informację o różnych srebrnych i niekiedy złotych zabytkach, dotyczących byłych terenów księstwa oleśnickiego. Okazało się, że tą butlę kupiło Muzeum Śląskie w Goerlitz i jego szef działu rzemiosła dr Martin Kuegler zgodził się na publikację informacji o butli v. Tschammera na mojej stronie i wykorzystanie jego zdjęć.
Jak to naczynie trafiło do Muzeum? W styczniu 1945 pastor kościoła w Strzelcach, przekazał to naczynie jednemu z wiernych pod opiekę, aby nie wpadło w ręce Rosjan. Tak samo uczynił z innymi argentariami służącymi do liturgii. Miał nadzieję, że kiedyś wierni je zwrócą po zwycięskiej wojnie. Tak się jednak nie stało i naczynia pozostały w rękach byłych mieszkańców. Po śmierci dysponariusza butli - rodzina uznała, że powinna ona zostać zaoferowana Muzeum Śląskiemu w Goerlitz, które na szczęście ją kupiło, co miało miejsce ponad 2 lata temu. Niekiedy byli mieszkańcy zwracają zabytkowe naczynia bezpośrednio do muzeów. Tak się stało z kielichem z Dobrej [7], chociaż w tym przypadku dostęp, chociażby do dobrego zdjęcia, jest utrudniony.
Butla została wykonana w 1690 r. przez złotnika z Oleśnicy Johanna(=Hansa) Caspra Naeve (1682-1722). Została oferowana kościołowi w Strzelacach, przez trzech braci i siostrę von Tschammer. Na odwrociu nakrywy znajduje się pruski znak kontrybycyjny z 1809 r. (wariant dla rejencji Breslau).
Na butli wygrawerowano sceny ze Starego Testamentu. Poniższe zdjęcia są autorstwa dra Martina Kueglera.
Altar |
Sitivit |
In Sontibus |
Sitientibus |
Sola Fides |
Herb v. Tschammer |
Herb rodowy von Tschammer w powiększeniu |
Rozpatrywano także możliwość fundacji butli przez rodzinę von Tschammer-Osten, ale widać różnice w herbach obu odłamów rodu [4] |
Na odwrociu butli wygrawerowano inskrypcję fundacyjną braci Hansza Ernesta,
Balthasara Sigimvnda, Friedricha Wilhelma oraz ich ich siostry Barbary Magdaleny, dnia 4 lutego 1691 r.
Występują problemy ze znalezieniem ich rodziców
Znak warsztatowy oleśnickiego złotnika ICN. Fot. Wojtek Mencel |
Pruski znak kontrybycyjny z 1809 r. Widać pół wybitego orła pruskiego. Fot. W. Mencel |
Uwaga. Zdjęcie tej butli znajduje się też w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk [8]
W tym kościele istniała jeszcze inna butla do wina, ale starsza, bo z ok. 1635 r., pokazana poniżej. Została ona ufundowana przez Johanna Ernesta v. Tschammera auf Strelitz (1590-1646) - kanclerza i marszałka dworu księcia ziębicko-oleśnickiego Henryka Wacława.
Butla z kościoła w Strzelacach z kolekcji NBA w Instytucie Herdera w Marburgu (nr. inv. 202192). Źródło:
https://www.herder-institut.de/bildkatalog/index/pic?searchfield_parameter=oels&offsetpage=24&id=fa88c3419d2af5437715b88aec8ed442
W każdym kościele byłego księstwa oleśnickiego istniały cenne naczynia liturgiczne. O większości z nich nic nie wiemy. Z czasem napiszę o innych naczyniach, na których widać herby. One pozwalają na dalsze badania - zdarza się, że można je przypisać do określonego kościoła, nikiedy poznajemy fundatorów, potem ich żony, dzieci, pełnione funkcje w księstwie itd.
Literatura: