Wizyta redaktorów "Stern" sprzed prawie 50. laty - to już historia.

12 kwietnia 1962 r. ukazał się artykuł w niemieckim czasopiśmie Stern poświęcony obecnym i byłym mieszkańcom Oleśnicy. Dzisiaj po prawie 50 latach to już historia. Pokażę z niego 4 zdjęcia (skan czasopisma znajduje się w DŻS PiMBP, poniższe zdjęcia wykonał Dariusz Borecki i stanowią własność Zbigniewa Podurgiela).

W 1933 r., po objęciu władzy przez NSDAP - burmistrz Ernst Schlitzberger, po 14. letnim okresie sprawowania władzy, został złożony z urzędu. Jego miejsce zajął Karl Reinhard (poprzednio wiceburmistrz), który był ostatnim niemieckim (do 1945 r.) burmistrzem Oleśnicy. Jego zdjęcie pokazano wyżej z lewej. Widać, że po 17 latach dalej jest zainteresowany miastem, bowiem na ścianie wisi zdjęcie Bramy Wrocławskiej i przed nim piętrzy się stos zdjęć i dokumentów. Nie wiadomo czy jeszcze żyje. Być może, że te zdjęcia trafiły na śmietnik. Nie wiadomo czy zostawił jakieś wspomnienia, które byłyby ciekawe dla obecnych mieszkańców.

Z prawej zdjęcie Pana Franciszka Gawlika, którego dziennikarz nazywa burmistrzem, a który chyba miał tytuł Przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej. W ten spsób znalazłem jedyne zdjęcie osoby, która była związana z decyzjami wówczas podejmowanymi i które rzutowały na dzisiejszy kształt miasta. Pan F. Gawlik pokazany jest na tle odbudowywanego wówczas Ratusza (1960-1964). W tym czasie (1979-1961) następuje odbudowa rynku i dzieje się wiele ciekawego. W latach 63-65 także trwa odbudowa miasta. Jednak nie wiemy, kiedy F. Gawlik objął stanowisko, kiedy je opuścił i co zrobił dla miasta. Okazuje się, że jakby to nikogo nie obchodziło. Czy ktoś prosił Pana F. Gawlika o napisanie wspomnień? Nie doczytałem się czy Pan F. Gawllik był zaproszony na obchody 750 lecia lokacji miasta. Nie wiem czy dostał pamiątkowy medal z tej okazji. W innych miastach jest ciągłość władzy i można zdjęcia każdego z "burmistrzów" zobaczyć na korytarzu w Ratuszu czy w sali obrad Rady Miasta. Czy nie powinno do tego dojść? Mam nadzieje, że Radni naprawią ten błąd i zostaną wyciągnięte akta byłych Burmistrzów, Przewodnicząych oraz Naczelników i ich zdjęcia zawisną w Ratuszu.

Redaktorzy także przedstawiali byłych właścicieli firm i zwykłych pracowników, pytając czy chcieliby wrócić do Oleśnicy. Nie znam niemieckiego i nie wiem, co odpowiadali. Niżej zdjęcia tych których, jak sądzę, pytali.

Niżej F. Grollmus - były właściciel firmy meblarskiej Grollmus. Zapewne Jego ojciec lub dziadek o imieniu Robert założył tę fabrykę, zatrudniającą od 1889 roku - 180 stolarzy. Niżej pokazany Fritz założył w 1951 r, nową fabrykę Grollmus, która prosperuje do dzisiaj i szczyci się swoimi oleśnickimi korzeniami.


Zdjęcie ze Sterna pokazujące całą rodzinę. Dzisiaj http://www.grollmus.com/12.html


Reklama firmy Grollmus z monografii Oleśnicy z 1930 r.


Na powyższym zdjęciu Richard Kürasch - były właściciel firmy budowlanej, założonej w 1921 z tartakiem napędzanym maszyna parową i stolarnią, zatrudniający 200 robotników (obecna AIDA). R. Kürasch po powrocie z niewoli założył w Herne (Westfalia) podobną firmę i dobrze sobie radzi(ł). Z prawej Krzysztof Kozioł pochodzący z Lwowa, który prowadził w 1962 roku byłą firmę R. Kürascha w Oleśnicy.


Reklama firmy R. Kürasch z monografii z okresu 1930 r.

Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI