Oleśnica w Synagodze pod Białym Bocianem

Synagogę od dłuższego czasu "okupuje" oleśniczanin Wiesław Piechówka ze swoimi współpracownikami, którzy ją odnawiają. W poniedziałek dołączyło do tego grona oleśnickie Powiatowe Centrum Edukacji i Kultury z wystawą "Ślady… wspomnienia …" poświęconą pamiątkom kultury żydowskiej w powiecie oleśnickim. Wystawa ta towarzyszyła uroczystościom wręczania przez ambasadora Izraela medali "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata" potomkom osób, które w okresie nazistowskiego terroru ratowały Żydów przed śmiercią (zawsze mnie intryguje, jak to się dzieje, że Żydzi z Izraela nie mający do czynienia przez 60 lat z j. polskim, pięknie mówią i bez naleciałości obcego akcentu). W trakcie trwania uroczystości, oprócz wielu oficjeli, wymieniono udział w spotkaniu Starosty Oleśnickiego Zbigniewa Potyrały oraz wystawy zorganizowanej przez PCEiK. Prowadzący spotkanie miał trudności z rozszyfrowaniem skrótu, co wymagało podpowiedzi i dzięki temu, przypadkowo, nazwa oleśnickiego centrum "wpadła wielu znaczącym ludziom w ucho". Była to dodatkowa darmowa promocja.

Wystawę tę, jak i poprzednią (oleśnicką), przygotowała Danuta Obrębska-Kubik (znana z przygotowania kilkudziesięciu wystaw w byłej Galerii na pl. Zwycięstwa), część dotycząca Akcji "Guzik" - Stanisław Kozłowski. Wystawa liczyła 20 plansz, z tego 8 z nich zawierały tekst i zdjęcia z tej strony, będącej największym zbiorem informacji i ikonografii o historii Żydów oleśnickich. Mam istotny powód, aby o tym wspomnieć.

 
Całość wystawy o Żydach oleśnickich w postaci plansz na stojakach


Na murze Synagogi widoczne odtworzone zdobienia, w wykonaniu W. Piechówki

Poniższe zdjęcia wykonywałem pożyczonym aparatem, w którym prędko wyczerpały się baterie, stąd tylko kilka przypadkowych zdjęć, nie pokazujących całości wystawy (przed, w trakcie i po).

Po zakończeniu uroczystości można było przystąpić do ogladania wystawy. Odwiedzili ją także byli oleśniczanie. M. in. były główny architekt Oleśnicy. Być może, że dzięki temu uda się zobaczyć zdjęcia naszego miasta z lat 60-ych

Dyskusje specjalistek od prezentacji z różnych instytucji

Rozmowa o Miłocicach - czy można podnieść przewrócone macewy - oprócz Jerzego Kichlera z Gminy Żydowskiej,
udział w rozmowie bierze dyr. PCEiK M. Helińska, wicedyrektor M. Kozłowska i D. Obrębska-Kubik

Autor strony był obecny w synagodze, mając na głowie jarmułkę (kipę), którą każdy mężczyzna biorący udział w uroczystościach otrzymał i powinen nosić. Wykonana była cieńkiej tektury i spięta zszywkami. Cały czas musiałem stać prosto, aby nie spadała z głowy. Jednak nic to, wobec podniosłej i ciekawej atmosfery spotkania.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI