W Oleśnicy w 1933 r. SS-mani mordowali swoich przeciwników
04.07.2010 r.

Paweł Szczegodziński poszukując śladów historii Oleśnicy natknął się w książce Krzysztofa Kąkolewskiego "Węzły Wojny" na ciekawy wątek, który przysłał mi do umieszczenia na stronie.

W opowiadaniu "Mieszczanin wrocławski" bohater (wielkopolanin, wrześniowy podchorąży piechoty) trafia w grudniu 1940 r. na roboty do ówczesnego Breslau. Pracuje u tapicera Karla Fundy, który miał sklep i warsztat we Wrocławiu, a mieszkał żoną i dziećmi w Oleśnicy. Początkowo (ok. 1921 r.) jest wzmiankowany jako pomocnik tapicera przy ob. ul. 11 listopada 26. W 1927 r. jeszcze nie miał własnej firmy, także nie jest wymieniany jako tapicer w 1935 r. W 1935 r. już mieszka pod innym adresem. Może przy ul. Wojska Polskiego 33 (dom już nie istnieje). Nie jest wymieniany w tym czasie w spisach oleśnickich działaczy NSDAP.

Opowiedział on swojemu polskiemu robotnikowi ciekawą historię:

Jak z powyższego tekstu wynika, w Oleśnicy przeciwników politycznych uciszano strzałami w lesie i może tam zakopywano. Nie wiadomo czy to się działo w 1933 r., czy może chodziło o Noc Długich Noży w 1934 r. W historii Oleśnicy nie wspominano o tak drastycznych metodach walki politycznej.

Całość tekstu związanego z Karlem Fundą [strona 1], [strona 2], [strona 3].

Więcej o książce Krzysztofa Kąkolewskiego "Węzły wojny" http://clevera.blox.pl/2010/06/Wezly-wojny-Krzysztof-Kakolewski.html


Dodano 07.07.2010 r.
Jerzy Andrzej Pyzik dodał, że czytał w czasopiśmie Odra czyjeś wspomnienia, z których wynikało, że w 1933 lub 1934 r. z więzienia wrocławskiego wysłano więźnia do Oleśnicy i roztrzelano go na strzelnicy wojskowej w Spalicach.

W internecie opisano los jakiegoś działacza niemieckiej socjaldemokracji (?), który siedział w więzieniu w Oleśnicy i wysłano go do Wrocławia, gdzie został rozstrzelany. Czyli nowe władze skrywały rozstrzeliwania swoich przeciwników politycznych.

Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI