Gdzie znajdował się budynek koszarowy nr IV Batalionu strzelców?

Przez dłuższy czas nie mogłem znaleźć miejsca rozmieszczenia jednego z budynków koszarowych batalionu strzelców (pokazany poniżej), oznaczonego jako Jagerkaserne II lub IV (zapewne zmiana numeru budynku była związana z reorganizacjami jednostki).

Budynek ten powinien leżeć w pobliżu głównego budynku koszarowego, mieszczącego się przy Wartenbergerstrasse 67/ 69 (Wojska Polskiego 67/ 69 - obecnie w tym miejscu znajduje się budynek Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych). Ale trudno było go w tych okolicach odnaleźć.

Ukierunkowanie poszukiwań przybliżyła poniższa widokówka przedstawiająca pamiątkowy kamień strzelców, za którym jest widoczny budynek posiadający te same elementy architektoniczne (dwa pasy wykonane z wystających cegieł po oknami I piętra), jak poszukiwany budynek koszarowy.

Pamiątkowy kamień poświęcony żołnierzom z Batalionu strzelców nr 6.
Z tyłu po prawej widoczny jest podobny budynek do poszukiwanego.

Pytałem wieloletnich mieszkańców Oleśnicy, czy pamiętają budynek z czerwonej cegły mieszczący się za pomnikiem, przy obecnej ul. Spacerowej. Okazało sie, że podobny budynek tam istniał. Po sprawdzeniu na planie Pharusa (1928 r.) okazało się, że jest to budynek, pokazany niżej strzałką nr 3. Obok (i po drugiej stronie ulicy) stały parterowe budynki pokazane na obu widokówkach.

Na planie pokazano: 1 - Pamiątkowy kamień strzelców oleśnickich, 2 - główny budnek koszarowy, 3 - prawdopodobne miejsce rozmieszczenia poszukiwanego budynku koszarowego.

Tak więc przyjęto, że budynek ten mieścił się przy obecnej ul. Spacerowej (wcześniej miał nr 7). Zdjęcie budynku koszarowego wykonano w kierunku obecnej ul. Wojska Polskiego..

Do 1920 r. w pobliżu tego budynku znajdowały się parterowe wojskowe hale sportowe o konstrukcji szachulcowej (tzw. mur pruski). Po rozwiązaniu jednostki - budynek koszarowy i hale przejęło miasto - powstały tam Miejskie Sale Gimnastyczne i place gimnastyczne. Jedna z pokazanych hal miała 56 m długości i 15,5 m szerokości. Planowano ją przebudować tak, aby łatwo było dzielić ją na dwie mniejsze sale - np. do gry w tenisa. Jedna z tych hal znajduje się jeszcze na terenie ZSP. Podobno jeszcze po wojnie służyła do celów sportowych - odbywano w niej zawody bokserskie.

Omawiany budynek koszarowy po wojnie został przyjęty przez Wojsko Polskie. 3 września 1945 r., po opuszczeniu budynku przez wojsko powstało w nim Państwowe Gimnazjum i Liceum. Istniało ono w tym budynku do 27 kwietnia 1946. Co w nim było później i kiedy został rozebrany - jeszcze nie wiadomo. Oczekuję, że czytelnicy strony przypomną sobie przybliżoną datę rozebrania budynku

------------------------------

Poniższy list upewnił mnie w prawidłowej ocenie miejsca rozmieszczenia budynku koszarowego

Witam. Jestem człowiekiem urodzonym w połowie lat 60-tych, jednak jak przez mgłę pamiętam wiele budynków istniejących w Oleśnicy jeszcze w latach 70-tych. Przypominam sobie, że w głębi skwerku, który przedstawia mapka, istniał w latach 70-tych a może i jeszcze na początku lat 80-tych jakiś budynek, jednak zdaje mi się, że byl on parterowy, ze spadzistym dachem, już wtedy niezamieszkany. Na przedstawionym zdjęciu z lewej strony również widać podobny budynek. Więc jeżeli fotka została zrobiona w kierunku obecnej ul. Wojska Polskiego, to rzeczywiście jest to przedstawione przez Pana miejsce. Na mapce, z szkicem omawianego budynku, jest również szkic mniejszego budynku, i wydaje mi się że właśnie w tym mniej więcej miejscu stał zapamiętany przeze mnie domek.
Z poważaniem.
Andrzej Antoszczyk


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI