Zniszczony cokół z pomnika cesarza Fryderyka III

W 1901 r. wybudowano pomnik na część zmarłego w 1888 r. cesarza Fryderyka III, który panował przez 99 dni i był związany z Oleśnicą jeszcze jako następca tronu. Został pierwszym właścicielem zamku oleśnickiego (po Brunszwikach), z jego polecenia rozpoczęto pierwszy niezbędny remont. Został szefem oleśnickiego Regimentu Dragonów nr 8 i z racji tego bywał w Oleśnicy (po śmierci cesarza regiment zmienił nazwę na Regiment Dragonów im. Fryderyka III). Najważniejsza jego lokalna decyzją, także dla nas - Polaków, była związana z zakazem rozebrania Bramy Wrocławskiej. Dzisiaj nią się szczycimy we wszystkich folderach reklamowych, zapominając, że jemu to zawdzięczamy. Chociażby z tego powodu powinniśmy mieć do Fryderyka III szacunek. Można było to osiągnąć chociażby zachowując jakiś istotny element tego pomnika. Osobiście nic by mi nie przeszkadzało, gdyby postać cesarza wróciła na swoje miejsce. Istnieją trzy pomniki pruskie - mógł być i czwarty. Dlaczego mamy być oszustami, chcącymi wykazać, że to były przed 1945 r. tereny polskie. Jeśli mamy wyrzucać pomniki - wyrzućmy też budowle poniemieckie.

Widok z lewej
Widok z prawej


Cokół pomnika

Obserwując niszczenie pomnika Wdzięczności ... rozmawiałiśmy z red. Krzysztofem Dziedzicem z Panoramy Oleśnickiej na temat możliwości zachowania cennego cokołu pomnika cesarza. Chyba obaj sądzliśmy, że pozostałości pomnika Wdzięczności... będą staly kilkanaście dni i będzie czas na jakieś rozmowy. Liczyłem, że udałoby się zebrać grupę entuzjastów, która (także przy pomocy firmy budowlanej) odbije beton z najcenniejszych elementów cokołu. Niestety, stało się inaczej. Czy polecenie wojewody nakazało zniszczenie pomnika "do korzeni"?. Dlaczego Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Oleśnicy nie zechciał zapoznać się z historią pomnika i w swojej decyzji uwzględnić zachowanie cokołu z pomnika cesarza? Nie wiem czy ktoś z nadzoru budowlanego był obecny podczas niszczenia cokołu? Przecież mógł wstrzymać rozbiórkę.

Fotografia autorstwa red. Grzegorza Huka z Panoramy Oleśnickiej. To co widać,
jest tragedią z punktu widzenia historii Oleśnicy i zdrowego rozsądku
To ten element pomnika akurat niszczono. Komu on przeszkadzał

 
Zachowała się bezpośrednia podstawa, widoczna na powyższych widokówkach.
Z prawej strony wisiała mataloplastyka z herbem cesarstwa (wtedy czoło pomnika
znajdowało się z widocznej prawej strony) i pod nią napis Cesarz Fryderyk. Z trzech pozostałych
stron cokołu umieszczono nazwy pól bitewnych, związanych z udziałem następcy tronu Fryderyka

Zachowana podstawa, pomimo widocznych śladów brutalnego potraktowania pokazaną niżej maszyną, zachowała widoczne elementy dawnego pomnika. Mogłaby znaleźć się na jakiejś ekspozycji starych elementów architektury, nawet na trawniku obok miejsca, gdzie stał pomnik. Niestety, podobno ten element został rozbity i może będzie użyty na podsypkę przy budowie dróg.


Pozostałości po pomniku cesarza Fryderyka III

Zwyczajowo w dolnej części pomnika umieszczano Kapsułę Pamięci, na co uczuliłem osobę kierującą rozbiórką. Gdyby ją odnaleziono byłby to cenny nabytek Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią. Jedyna pamiątka po dziwnych decyzjach dotyczących wyrzucenia cesarza i żołnierzy z cokołu.

Niemcy nam zostawili piękne budowle, będące zabytkami, w tym pomnik cesarza Fryderyka III. A my go zburzyliśmy bez minuty zastanowienia. Co my, mieszkańcy już polskiego miasta, zostawimy następnym pokoleniom? Czy zbudowaliśmy już coś, co będzie naszą wizytówką na kilkaset lat?

Sprostowanie: na filmie pokazywanym w Panoramie Oleśnickiej widać, że poszczególne elementy pomnika zostały załadowane na samochód i wywiezione. Czyli możliwe będzie ewentualne ich pokazywanie, a może nawet odtworzenie w tym stanie (postawienie elementów jeden na drugi). Mam nadzieję, że wojewoda nie każe tych elementów również dostarczć na Pomorze.

Na tym filmie widać też coś w formie murowanej podstawy pomnika, jeśli tak było, to opinia, że pomnik osiadał może budzić wątpliwości. Mam nadzieję, że specjaliści i archeolodzy sprawdzą, co istniało pod pomnikiem.


Od autora • Lokacja miastaOlesnica piastowskaOlesnica PodiebradówOlesnica Wirtembergów
Olesnica za Welfów
Olesnica po 1885 r.Zamek olesnicki Kosciól zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Olesnicy Herby ksiestwDrukarnie NumizmatyKsiazece krypty
Kary - pregierz i szubienica Wojsko w Olesnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasluzeni dla OlesnicyArtysci olesniccy Autorzy Rysowali Olesnice
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemia? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa olesnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauwazyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowosci
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOSCI