Pierwszy polski burmistrz Oleśnicy Mieczysław Piasecki
Wszystkie dokumenty i pokazane zdjęcia pochodzą z kolekcji Marka Górnickiego
23.06.2020 r.

28 kwietnia 1945 r. została zorganizowana w Kielcach 13-osobowa grupa Polaków, mająca na celu stworzenie polskiej administracji w powiecie oleśnickim. Większość z nich była członkami PPS (Polskiej Partii Socjalistycznej) i przybyła do Oleśnicy 29 może 30 kwietnia. W jej składzie byli m.in. Mieczysław Piasecki, Józef Ciosek, Michał Marmajewski, Michał Miedziński i inni. Przyjął ich Wojskowy Komendant Miasta mjr Bałajan i przekazał do ich dyspozycji budynek Rynek 48, w którym wcześniej był duży sklep Ackermanna, obejmujący parter, I i II pietro.

Do miasta dzień wcześniej przybył Stanisław Przondo - nauczyciel, członek SL (Stronnictwa Ludowego) pełnomocnik Rządu RP na obwód XI Dolnego Śląska w Oleśnicy. On 1 czerwca 1945 r. mianował na stanowisko burmistrza Oleśnicy Mieczysława Piaseckiego (akt mianowania w j. polskim, pod spodem tłumaczenie na rosyjski).

Mieczysław Piasecki, syn Stanisława urodził się 15 czerwca 1912 r. w miejscowości Potok Maly, pow. Jendrzejów. Skończył szkołę podstawową, a w 1931 r. gimnazjum. Odbył zasadniczą służbę wojskową. Wg późniejszej informacji z 1947 r. w czasie wojny należał do Armii Krajowej, pseudonim Zagłoba i zajmował się kolportażem prasy podziemnej.

Po objęciu stanowiska burmistrza - 8 czerwca powołał pierwszy Zarząd Miasta, z którym razem urzędowali na parterze. Także w tym budynku miał biuro niemiecki burmistrz wraz z kilkoma urzędnikami niemieckimi. Na pierwszym piętrze urzędował pełnomocnik Rządu RP (chyba pełnił też rolę starosty) i vice-starosta.

7 lipca 1945 r. Burmistrz Mieczysław Piasecki przejał od Wojskowego Komendanta Miasta mjr. Bałajana zarządzanie Oleśnicą, za wyjątkiem budynków szpitalnych i innych wojskowych. Wtedy pojawiły się w mieście polskie napisy i drogowskazy.

Pierwsze zdjęcie burmistrza Piaseckiego pochodzi z uroczystości 22 lipca 1945 r.


Przemawia oficer w stopniu majora - prawdopodobnie o nazwisku Załustowicz. Z lewej ze schyloną glową siedzi burmistrz M. Piasecki.
Dalej siedzi mjr Bałajan już jako gość. Kolejny to może nowy Przedstawiciel Rządu RP Piotr Gracz, a może jeszcze S. Przondo


Z prawej (w kapeluszu) burmistrz Piasecki przed budynkiem Wojskowego Komendanta Miasta w 1945 lub 1946 r.


Zapomniane powitanie generala Stanisława Popławskiego przed Bramą Wroclawską
w Oleśnicy w lutym 1946 r. Burmistrz Piasecki z prawej

Ślub 31.03.1946. Zdjęcie w zakładzie fotograficznym Włodzimierza Tomickiego. Żona też urodziła się w Potoku Małym w 1920 r.
Chrzest córki

26 kwietnia 1947 roku Piasecki stracił stanowisko [2], bo burmistrzowie w latach 1945-1950 zmieniali się średnio, co kilka - kilkanaście miesięcy. Może była to nisko opłacana funkcja lub burmistrzów wywiewały wtedy szybkie zmiany polityczne. Mieszkał początkowo na ul. Kolejowej 3, a zatem na Reymonta 1.

Kilka miesięcy po utracie pracy Piasecki kupił od państwa poniemiecki używany samochód osobowy marki Chevrolet za sumę 37.500 tys. zł. KIlka dni później nabył za 40 tys. zł od komitetu powiatowego PPR (Polskiej Partii Robotniczej) w Oleśnicy półciężarówkę marki Adler. O szczegółach można się dowiedzieć z umowy.

M. Piasecki pracował jako kierownik w GS Samopomoc Chłopska Oleśnica, potem w PZZ Wrocław, WRN Wrocław, a do emerytury w Spółdzielni Inwalidów Wrocław [2]. Należał do ZBOWiD, został uhonorowany w 1972 r. Krzyżem Partyzanckim, a w 1976 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Mieczysław Piasecki - pierwszy burmistrz Oleśnicy zmarł 5 marca 1980 roku, w wieku 68 lat [2].

Link umieszczono w dziale Burmistrzowie zapomniani

Lteratura

  1. Defilada 22.07.1945 r. z okazji pierwszej rocznicy ogłoszenia manifestu PKWN i inne zdarzenia z lat 1945-1946.
    Fotografie ze zbiorów Marka Górnickiego. 07.11.2017 r.
  2. Zagłoba - burmistrzem Oleśnicy, Panorama Oleśnicka nr 45, 7-13 listopada 2017

Od autora • Lokacja miastaOlesnica piastowskaOlesnica PodiebradówOlesnica Wirtembergów
Olesnica za Welfów
Olesnica po 1885 r.Zamek olesnicki Kosciól zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Olesnicy Herby ksiestwDrukarnie NumizmatyKsiazece krypty
Kary - pregierz i szubienica Wojsko w Olesnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasluzeni dla OlesnicyArtysci olesniccy Autorzy Rysowali Olesnice
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemia? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa olesnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauwazyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowosci
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA BEZ PRZEWODNIKA....
NOWOSCI