Marek Nienałtowski
Patera z 4. eskadronu 8. Regimentu Dragonów

Oleśnicki kolekcjoner Marek Górnicki przekazał mi zdjęcia patery związanej z oleśnicką jednostką wojskową - 2. Śląskim Regimentem Dragonów nr 8. Paterę tę znalazł poprzedni jej właściciel na strychu budynku koszarowego 4. eskadronu w Oleśnicy (drugi budynek koszarowy od strony miasta). Przypomnę, że po wybudowaniu koszar sztab regimentu oraz 4. eskadron (szwadron) rozlokowany był w Oleśnicy w tzw. Czerwonych koszarach, 1. w koszarach przy ul. Lwowskiej, 2. w Kluczborku, 3. w Bierutowie, 5. w Namysłowie. W 1902-1905 r. 1. i 5 eskadron przeniesiono do wybudowanego kolejnego budynku "Czerwonych koszar" (czwarty od strony miasta).


Patera ma wysokość 19 cm, średnica talerza 19 cm, średnica podstawy (bez "nóżek") -12 cm. Wykonana jest z mosiądzu posrebrzanego.

Na stopce patery napisano Gevidmet v. Unteroffizier Corps d. 4. Escdr. 2. Schl. Drg. Reg. 8. Największy problem z rozpoznaniem napisu dotyczył pierwszego słowa. Dopiero w słowniku niemiecko-angielskim znaleziono, że jest to consecratory, dedicatory, pertaining to dedication, devoted to, dedicated to. Czyli można sądzić. że napis brzmi: Dedykowane korpusowi podoficerskiemu z 4. eskadronu 2. Śląskiego Regimentu Dragonów nr 8.

Z drugiej strony napisu umieszczono datę 26 października 1874 r. Jest to może data wykonania dedykacji, lub data związaną ze zdarzeniem, powodującym podarowanie patery. Może to data związana z wybudowaniem budynku koszar dla tego eskadronu. Taka patera mogła stać u szefa podoficerów lub w kasynie podoficerskim, którym mogła być sala w budynku koszarowym.

Na dnie stopy patery nie widać znaków wytwórcy. Być może, że są przykryte warstwą zabrudzeń, których właściciel specjalnie nie usuwa. Wg oceny Wojtka Mencela z Jeleniej Góry, jest to wyrób berliński, sprzedawany we Wrocławiu. Można sądzić, że napis był grawerowany w Oleśnicy.

Opis patery jest drobnym elementem poznawania historii jednostek wojskowych w Oleśnicy.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI