Marek Nienałtowski
Park Kuracyjny w Oleśnicy

 

Park widoczny z prawej, jest pokazywany na planie Oleśnicy z 1882, 1899 i 1911. Nie jest już widoczny na planie z 1928 i prawdopodobnie wówczas już nie istniał, gdyż na jego terenie wybudowano dwa budynki (może fabryczne?). Na planie z 1939 r. teren jest podzielony na 5 działek i wzdłuż niego wykonano rów melioracyjny.

Pod względem wielkości był trzecim parkiem Oleśnicy, po Fasanerie (bażanciarni - obecnie bez nazwy - zwanym Parkiem przy ul. Wały Jagiellońskie) i Parkiem Zamkowym.

Park leżał na terenie, będącego własnością Gustawa Klemma - właściciela Fabryki Obuwia i może powstał wraz z fabryką (1874 r.). Przylegał z lewej do muru obronnego, z prawej do terenu zwanego Hinterhauser, potem była to nazwa ulicy - obecnie (w przybliżeniu) J. Sinapiusa. Od dołu park przylegał do terenu dzisiejszego placu zabaw przy ul. J. Sinapiusa, a od góry do terenu obecnego Hotelu Perła.

Budynek na nim leżący, oznaczony jako 2, był łaźnią. Zapewne ogólnodostępną, ale może i fabryczną, gdyż na końcu tej ulicy znajdowały się dwa budynki Fabryki Obuwia G. Klemma.

Łaźnia zapewne miała własną studnię, a ok. 1899 r. doprowadzono do niej wodę (widoczna niebieska linia, ze studzienką na wysokości budynku). Nie spotkałem się z żadną widokówką, pokazującą ten Badeanstalt i Curgarten. Budynek ten jeszcze pokazywano na planie z 1939 i 1948 r.

Nazwa Curgarten jest zagadkowa, gdyż występuje przy nazwach parków zdrojowych w miejscowościach kuracyjnych. Być może, że rodzina Klemmów miała w stosunku do tego parku większe plany. Ale zakup terenów i rozwój fabryki przy obecnej ul. J. Kilińskiego, mógł odwrócić uwagę od tej działalności.

W granicach muru obronnego przylegającego do parku być może znajdowała się imitacja wieży obronnej (fotografia niżej). Wybudowano ją w celach dekoracyjnych (?) ok. 1850 r. Nie zaznaczono na żadnym planie miejsca rozmieszczenia tej wieży, dlatego nie wiadomo w którym dokładnie miejscu była usytuowana. Również nie wiadomo, kiedy ją rozebrano. Już w 1930 r. była zaniedbana (zerwana papa z dachu).

Fotografia wieży z 1927 r. [1]
Fragment widokówki z wieżą zaznaczoną strzałką Źródło


W sprawie tej wieży napisał do mnie 19.02.2018 r. Remigiusz Szczuraszek, zdaniem którego widać ją na powyższej widokówce - zaznaczył ją strzałką. Jego zdaniem to najprawdopodobniej to miejsce, gdzie mur obronny ma największą wysokość, widoczną na poniższym zdjęciu. Zapewne autor listu ma rację, bo wielkokrotnie już rozwiązywał zagadki historyczne, wymagające przeglądania setek ilustracji.

Widok od strony zewnętrznej murów. Widoczne podwyższenie muru, wieża i nowy budynek
Widok od strony wewnętrznej murów
Fot. Remigiusz Szczuraszek


Zbliżenie powyższego zdjęcia. Widoczne podwyższenie muru. Czy widać na zdjęciu wieżę kościoła i budynek, pokazane strzałkami?

Na innych widokówkach wieży już nie widać. Prawdopodobnie została ona rozebrana kilka lat po wykonaniu zdjęcia do wydawnictwa z 1927 r.

Literatura:
Führer durch die Stadt Oels und ihre Geschichte, Oels, Geschwister Rösch 1927

Zbieżne:
Fabryka Obuwia Gustawa Klemma
Park Zamkowy
Park Karola II Podiebrada
Park Ludowy
Gaj królowej Luizy
Gaj cesarzowej Augusty


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli

CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI