Ostatnie komentarze w głosowaniu na Perłę w Koronie Dolnego Śląska
Edycja z 2010

Plebiscyt "Perły w Koronie Dolnego Śląska" organizuje internetowy portal informacyjny NaszeMiasto.pl . W edycji z 2010 r. wybierano atrakcje turystyczne, które są nowe lub zostały odnowione w ciągu ostatnich dwóch lat. W wyniku plebiscytu zamierzano wyłonić 10 laureatów spośród 27 kandydatów. W imieniu grupy pasjonatów historii skupionych wokół internetowej witryny Forum Historii Oleśnicy (www.olesnica.mojeforum.net) organy z oleśnickiej Bazyliki Mniejszej zgłosił Wiesław Mazurkiewicz. Kandydaturę tę (podobnie jak kontrkandydatury) wspierano licznymi komentarzami, z których ostatnie są cytowane poniżej.


Oleśnica Perłą ! M. (gość) 2010-08-31 15:37

Plebiscyt dobiega końca - lista atrakcji, które uzyskają certyfikat "perły" i będą reprezentować region Dolnego Śląska, wydaje się być już ustalona a wszystkie komentarze niebawem znikną... Gratuluję wszystkim uczestnikom! Zapisana na dysku strona nie pozwoli zapomnieć o żadnej ze zgłoszonych propozycji...

Żegnam się już i dziękuję za słowa uznania. Mam nadzieję, że przybliżyłam nieco Oleśnicę, Bazylikę i organy poszukiwaczom nowych dolnośląskich atrakcji. Myślę, że kilka osób uważniej spojrzy na organy, inaczej... Panie Wiesławie, dziękuję za wspaniałe zdjęcia! Może pomyślimy o wspólnym przewodniku po mieście?

Odkrywców przeszłości zachęcam do jej dalszego eksplorowania - w Oleśnicy oczywiście. Zainteresowanym rekreacyjnym spędzaniem czasu proponuję już w najbliższą zimę absolutnie nowe (!) sztuczne lodowisko, ściankę wspinaczkową, grotę solną oraz wiele innych atrakcji ((www.atol.olesnica.pl).

Miasto szybko się rozwija. Już w tej chwili zastanawiając się, gdzie spędzić weekend, pomyśl o Oleśnicy. To miasto warte jest chwili uwagi... (megann@op.pl)

Organy Perłą ! Wiesław M (gość) 2010-08-31 12:59

Jako osoba zgłaszająca do konkursu oleśnicką perełkę, chciałbym podziękować wszystkim głosującym na wspaniały instrument oleśnicki - dzieło pracy i talentu poprzednich pokoleń, za wytrwałe głosowanie. Szczególne podziękowania należą się M za barwne wpisy, takie jakie chcielibyśmy mieć w miejskich przewodnikach. Atrakcje turystyczne biorące udział w plebiscycie pozostaną w pamięci wielu osób dlatego gratuluję również innym uczestnikom konkursu bez względu na zajęte miejsce i oczywiście zapraszam do zwiedzania Oleśnicy !

Pozdrawiam

Do wszystkich perełek K (gość) 2010-08-31 09:58

Obserwując głosowanie i komentarze, to Organy w Bazylice, zdobywające systematycznie punkty, powinny być na pierwszym miejscu.Wszystkim jednak gratuluję i dziękuję.

Bazylika w Oleśnicy Perłą Dolnego Śląska M. (gość) 2010-08-31 09:46

Koniec organowego lata to nie koniec muzycznych spotkań w Bazylice Mniejszej w Oleśnicy.

Tych, których do koncertów organowych przekonać nie sposób, zapraszam na koncert kameralny w dniu 19 września o godz. 19.30 (www.fmkio.pl). Usłyszymy słynne "Cztery pory roku" A. Vivaldiego w wykonaniu Konstantego Andrzeja Kulki (na skrzypcach) i zespołu Camerata Vistula. Wstęp wolny.

Przyglądając się oleśnickiej świątyni jako bazylice, pamiętajmy, że od 1945 r. przez długie lata na Dolnym Śląsku bazyliki były tylko dwie: w Wambierzycach i w Trzebnicy. W 1998 r. do tego zaszczytnego grona dołączyły kościoły z Krzeszowa i Oleśnicy; dalszych pięć zyskało to miano w latach następnych.

Jakże inaczej toczyły się losy kościołów przyklasztornych w Trzebnicy czy w Krzeszowie... Kiedy ich wystrój po 1680 r., w wyniku kontrreformacji, ulegał pierwszej fali barokizacji, w protestanckim wówczas kościele zamkowym w Oleśnicy pojawiły się barokowe organy. Organy, które mówią a nie tylko brzmią... Mówią słowami i obrazami wspólnymi dla żydów i chrześcijan, katolików i protestantów, słowami Psalmu 150 - wielkiego koncertu na cześć Najwyższego.

W 1686 r. w Oleśnicy panowała swoboda wyznania pomimo wszechobecnej na Śląsku rekatolizacji.

O tym, że oleśnicka Bazylika Mniejsza i organy zasługują na miano Perły Dolnego Śląska, niech świadczą poniższe prezentacje:
www.youtube.com/watch?v=5FcjQPw9qR4
www.youtube.com/watch?v=5UsqWoJj80Q

Oleśnica czasem zachwyca... (megann@op.pl)


Kandydaturę poparł Michał Skrzypek na swoim blogu http://michalskrzypek-olesnica.blogspot.com. Wsparła ją także gazeta Oleśniczanin i pośrednio portal http://mojaolesnica.pl/. Zobacz też http://olesnica.mojeforum.net/temat-vt324.html?postdays=0&postorder=asc&start=15.

Organy od początku głosowania znajdowały się w czołówce, co oznacza, że kilkanaście a może nawet kilkadziesiąt tysięcy razy w przeciągu dwóch letnich miesięcy głosujący zetknęli się z hasłem "Organy w Bazylice...". W połączeniu z komentarzami kandydatura ta promowała Oleśnicę jako miasto posiadające wspaniałą historię, ale też miasto rozbrzmiewające latem wspaniałą muzyką.

Organy w Bazylice Mniejszej w Oleśnicy znalazły się w gronie laureatów plebiscytu, podobnie jak rok wcześniej - Zamek Książąt Oleśnickich. W ten sposób za sprawą członków i sympatyków Forum Historii, Oleśnica po raz drugi znalazła się wśród Pereł w Koronie Dolnego Śląska.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI