"Każdy musi leżeć pod Oskarem Seidelem"
21.07.2010 r.

Seidelowie należeli do znanych oleśnickich kamieniarzy. Jeden z nich brał udział w budowie podstawy pomnika - Kolumny Zwycięstwa (1872-1873 r.). Kolejny Seidel o imieniu Richard (może syn) wykonał cokół do pomnika Otto von Bismarcka (1898-1899 r.). Po Oskarze Seidelu pozostał ślad w postaci nagrobków kamiennych. Wtedy mówiło się, że każdy (którego było stać) musi leżeć pod Oskarem Seidelem. Wymieniany był również Alfred Seidel (1921 r.). Nie znam jeszcze stopnia pokrewieństwa między nimi. W 1935 r. wymieniany jest Helmut jako właściciel firmy kamieniarskiej Seidelów (był architektem i mieszkał we Frankfurcie nad Menem).

Mieli swój dom przy Wartenbergenstrasse 8. Czyli budynek obecnej szkoły specjalnej. Obok budynku mieszkalnego znajdował się jeden (mapa 1882 r.), a potem dwa (mapa 1939) pokaźne budynki warsztatowe, w których pracownicy wykonywali płyty nagrobne i obudowy grobów (po sąsiedzku, pod nr 6 i 4 istniały inne warsztaty kamieniarskie). Zwyczajowo wówczas każda płyta nagrobna była na odwrocie sygnowana wykutym nazwiskiem kamieniarza. Na płytach rozmieszczonych na cmentarzach poza Oleśnicą, napisy miały postać "O Seidel Oels".


Z leśnego wyspiska w Białych Błotach.
Fot. Wojciech Jarmuszewicz

Na płytach umieszczonych na cmentarzach oleśnickich podawano tylko imię i nazwisko kamieniarza. Ostatnio Remigiusz Szczuraszek odnalazł przy ul. J. Poniatowskiego miejsce, gdzie pozostał ślad po płycie sygnowanej przez Oskara Seidela.

Obudowa trawnika przy
ul. J. Poniatowskiego.
Rozbita płyta z napisem Oskar Seidel. Z drugiej strony tej płyty (napisu) znajdują się informacje o zmarłym. Fot. Remigiusz Szczuraszek.

W Oleśnicy obudowy trawników i gazonów są swoistym Lapidarium - zawierają rozbite płyty nagrobne z dawnych cmentarzy Oleśnicy.

O tym pisałem kilka lat temu - Oleśnickie lapidarium


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI