Czego się dowie internauta o Oleśnicy z Wikipedii w 2010 r.

Internauta chcący się czegoś dowiedzieć o naszym mieście - wpisuje w wyszukiwarkę hasło Oleśnica i trafia na początku do Wikipedii. Autor hasła w Wikipedii korzystał zapewne z wiadomości ze strony UM. Pierwszym podrozdziałem tego hasła jest "Historia". Jak sądzę, obecny zakres wiedzy tam przedstawiany, odpowiada zawartości witryny UM Oleśnicy sprzed 2-10 lat. Czyli zawiera błędy, informacje nieistotne, a przemilcza istotne.

Hasła te może uzupełniać każdy i dlatego mogą w nich sukcesywnie pojawiać się dopisane informacje, ważne i mniej ważne. Np. pojawiła się mało ważna, ale prawdziwa informacja o loży masońskiej, z powołaniem się na moją stronę. Równiez dodano, z powołaniem się na źródło naukowe, że Oleśnica była w XVII w. miastem o dominacji języka polskiego, co budzi zaskoczenie (wg mnie, nie jest to prawda.).

Nie chcę się dalej rozpisywać na temat treści tam zawartej - nie zalecam posiłkowania się hasłem o historii Oleśnicy z Wikipedii. Niestety, nawet w Oleśnicy z tej wiedzy korzystają w wydawnictwach promocyjnych.

W podrozdziale "Zabytki" są one głównie wymienione. Z 13. wymienionych zabytków - 3 mają linki do opisów, ale tylko jeden link do poważnego opisu. A przecież wszystkie zabytki są szeroko opisane na mojej stronie - wystarczyło dać link. Niekiedy zauważam, że ktoś doda link do mojej strony, ale inny go usuwa. Umieszczono link tylko do jednego większego opisu, tj. do zamku oleśnickiego z Wikipedii. A tam opis zamku oleśnickiego zaczyna się od słów "Gród obronny Oleśnickich wzmiankowany..." (gród Oleśnickich był w Pinczowie). I dalej jest już tekst jednego z autorów piszących o zamkach polskich, który kradnie okresowo tekst i ilustracje z mojej strony (na moje żądanie, aby wpisał link do mojej strony - podał "Internet").

Błędy występują także w przedstawieniu symboli miasta.

Powyższy herb Oleśnicy był w 2008 r. pokazywany na stronie UM, w wielkości znaczka pocztowego (ukrywano go przed internautami). Ponadto ten herb zatwierdzony uchwałą Rady Miasta z 2006 r., został później w UM Oleśnicy bezpodstawnie zdeformowany.  I ów zdeformowany herb internauta o nicku Poznaniak powiększył w 2008 r. i dzięki temu w Wikipedii znajdował się jedyny duży rysunek herbu Oleśnicy (nie było go wtedy na stronie UM Oleśnicy!!!). Potem ten zdeformowany herb trafił na wszystkie witryny przedstawiające herby miast. Mają go w redakcjach gazet ogólnopolskich i jest często stosowany. Obecnie każdy, kto ma jakieś pojęcie o heraldyce, zastanawia się, dlaczego w Oleśnicy można było zatwierdzić nieheraldyczny i narysowany z błędami herb miasta, a potem go dodatkowo zdeformować.

Przez kilka najbliższych lat ten herb będzie używany w całej Polsce (i nie tylko!). Od dwóch lat herb o większych wymiarach i bez deformacji jest umieszczony w witrynie UM, ale głęboko schowany przed internautami. W innych miejscach (tablice ogłoszeniowe, strony internetowe instytucji miejskich itp.) dalej jest używany herb zdeformowany (nawet burmistrz wręczał w listopadzie 2010 r. dyplomy z tym herbem). O głupawych herbach Oleśnicy zatwierdzonych w 2006 r. już wielokrotnie pisałem - nie ma żadnej reakcji burmistrza Oleśnicy.

Pokazana w Wikipedii flaga nie jest już Flagą Oleśnicy - była używana (najczęściej błędnie) do 2006 r. Potem uchwałą Rady Miasta były przyjęte dwie inne flagi i ... nie zostały nigdzie pokazane (nawet na stronie UM!!!). Wikipedyści (i autorzy witryn o flagach miast) nie widząc innej flagi na stronie UM - umieścili wszędzie flagę nieaktualną.

Reasumując - błędy w Wikipedii znikną, gdy na witrynie UM znajdzie się kompetentny opis miasta, jego historii i symboli. Nawet jeśli tak się stanie - poprawianie informacji w Wikipedii może zająć dużo czasu. Ja doceniam znaczenie Wikipedii i pracę osób, które wpisują treść, ale nie mam czasu na jej poprawianie (ponadto nie wiem jak to się robi. Próbowałem - bez rezultatu). Moją wiedzę, przedstawiam na tej stronie. Można do niej podawać linki.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI