Pięknie odnowiony budynek w tzw. czerwonych koszarach
02.10.2018 r.

Przechodząc przez teren dawnych koszar zauważyłem z zaskoczeniem, że jeden z budynków został pięknie odnowiony. Chodziłem dookoła sądząc, że znajdę tablicę informacyjną jakiejś firmy produkcyjnej czy handlowej. Nie było żadnego oznaczenia. Dopiero dzisiaj dowiedziałem się z Panoramy Oleśnickiej, że budynek należący do Starostwa Oleśnickiego został przebudowany z inicjatywy dyrekcji II Liceum Ogólnokształcącego na cele dydaktyczne - laboratorium przyrodniczo-chemiczne i salę wykładową z zapleczem sanitarnym. Wykonawcą był Zakład Budowlany Lucjan Lewek z Oleśnicy.Sprawdziłem informację na witrynie II Liceum Ogólnokształcącego i znalazłem klkanaście zdjęć z sali wykładowej. Jedno z nich niżej.


Źródło zdjęcia: https://drive.google.com/drive/folders/1qLw6oniF3x95cVdvUauNBrZuRTWxBFAO

Szanowna Pani Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego. Zwracam się z uprzejmą prośbą o rozpatrzenie możliwości dalszej rozbudowy sal wykładowych i laboratoriów w pozostałych trzech budynkach stojących przy obecnym boisku. Wszystko wskazuje, że tylko Pani jest w stanie zrealizować ich odnowę. Z szacunkiem - autor strony.

Gdyby do tego doszło, to te trzy obskurne budynki odzyskałyby swój dawny blask. Przy okazji widziałem, że po południu oba boiska też tętniły życiem - na jednym ćwiczyła szkółka piłkarska dzieci w wieku 7-8 lat. Na trawnikach obok boisk koszono trawę i ten teren jest zadbany. Szkoda, że z tyłu dawnych garaży, za szpalerem drzew pozostaje zaniedbany teren.

Pozostaje sprawa spalonego byłego budynku WKU. Chciałem się dowiedzieć, czy możliwe jest sądowne odzyskanie bydynku, bo tak czynią z sukcesem inne miasta, gdy zabytkowy budynek niszczeje. Jak wiem, UMO tym się interesował. W imieniu właściciela, którego podobno nie można odnaleźć, działa już jakoby syndyk. Budynek jest zabytkiem i z tego powodu interesuje się nim Wojewódzki Dolnośląski Konserwator Zabytków. Nadzór nad nim ma Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Na razie nie ma szans na odzyskanie budynku i jego remont. Niestety, ze względu na bezpieczeństwo młodzieży licealnej i przechodniów, możliwe jest "ostateczne rozwiązanie". Czy dojdzie do rozbiórki pięknego niegdyś budynku? Wtedy właściciel parceli (syndyk?) sprzeda ją deweloperowi - powstanie współczesna plomba.

Odzyskanie i odbudowa spalonej byłej stołówki raczej jest niemożliwa.


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miasta Rysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI