Nieznany puchar oleśnickiego Bractwa Kurkowego

15.03.2010 r.
Dotychczas wiedzieliśmy, że opisywany na tej stronie puchar Bractwa Kurkowego, założonego w 1511 roku, służył kolejnym Królom Kurkowym od 1622 do 1911/1912 roku. Jeszcze był używany podczas obchodzonego uroczyście 400. lecia bractwa w lipcu 1911 r., co może wynikać z poniższego medalu.

Pamiątkowy medal poświęcony obchodom 400. lecia oleśnickiego Bractwa Kurkowego w dniach 10-12 lipca 1911 r.

Czy po 1911 r. oleśnickie Bractwo Kurkowe nie miało pucharu? Odpowiedź na to pytanie zna dr Piotr Oszczanowski, któremu Oleśnica, jej historia - szczególnie zabytków sztuki, stała się bliska i z przyjemnością dzieli się z nami swoją wiedzą. Według dr P. Oszczanowskiego:

  • Stary puchar został przed śmiercią przekazany przez Juliusa Schottländera (1835–1911), do zbiorów Śląskiego Muzeum Rzemiosła Artystycznego i Starożytności we Wrocławiu [Schlesisches Museum für Kunstgewerbe und Altertümer]. Czyli puchar musiał wejść w posiadanie J. Schottländera, który na przełomie XIX i XX wieku był najbogatszym mieszkańcem Wrocławia i właścicielem wielu dóbr ziemskich (Wysoka, Suchy Dwór, Bledzów, Stary Śleszów, Biestrzyków, Karwiany, Kowale, Borek, Klecina i Ołtaszyn; był także właścicielem wód mineralnych w Karlovych Varach (Karlsbad).
  • Zastąpił go nowy srebrny puchar w stylu art deco (zdjęcie z lewej), który wykonał wrocławski złotnik Tillmann Schmitz według projektu Siegfrieda Haertla. Ufundowany został dla oleśnickiego bractwa ze środków „Kaiser Friedrich-Stiftungsfonds” i przekazany w 1912 roku. Co ciekawe, w zwieńczeniu tego pucharu pojawia się identyczny kur, jak w jego gotycko-manierystycznym poprzedniku z 1622 roku.
kliknij, aby powiększyć

Zapewne z czasem dowiemy się dlaczego "stary" puchar, wspaniałe dzieło sztuki, związane z historią miasta i jego mieszkańcami, stał się własnością J. Schottländera. Jest również dziwne, że o fakcie uzyskania nowego pucharu nie wspomniano nawet w monografii Oleśnicy z 1930 r. Teraz dzięki doktorowi Piotrowi Oszczanowskiemu wiemy czego należy szukać, bo i ten puchar zaginął chyba po 1945 r.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI
ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI