Rozwiązanie zagadki tablicy pamiątkowej Karla von Holtei

Na stronie, która już nie istnieje, znajdował się zbiór mało znanych widokówek pochodzących głównie z początków XX w. Niosły one ciekawe informacje o historii naszego miasta. Niektóre z nich wzbudziły moje zainteresowanie i poprosiłem autora strony o przedstawienie tych widokówek w większej rozdzielczości, aby mogły służyć do analiz. Jednak autor uznał za celowe przysłać mi je wszystkie (69 sztuk) i w dużej rozdzielczości. Zezwolił jednocześnie na ich eksponowanie na tej stronie. Serdecznie dziękuje ofiarodawcy, który chciał zachować anonimowość.

Pierwsza z wybranych widokówek wiąże się tematycznie z poszukiwaniem tablic umieszczonych na frontonach domów i poświęconych różnym znanym oleśniczanonom (np. Karlowi von Holtei) i zdarzeniom związanym z historią miasta..

Na przedstawionej widokówce pokazano także jakieś tablice. Niestety jakość skanu nie pozwala na odczytanie tekstów tam umieszczonych. Nie wiadomo czy mają one jedynie przeznaczenie reklamowe? Np. reklama restauracji, nazwa urzędu (rolety w oknach)?. Jednak materiał tablic (marmur?) i sposób ułożenia tekstu może sugerować na inne ich przeznaczenie. Ale z kolei tablice poświęcone znanym osobom były rozmieszczone powyżej parteru - prawdopodobnie dla ochrony przed wandalami.

Nie wiadomo co mieściło się w pokazanym domu (ma nr 13) i przy jakiej ulicy się znajdował? A może ktoś z internautów rozpoznaje ten dom? Może jeszcze istnieje?

Prawdopodobnie analiza danych z księgi adresowej miasta pozwoli określić nazwę ulicy i osób (firm) z tym domem związanych?

Dodatkowa informacja. - Najpewniej każdy z domów musiał mieć maszt do wciągania flagi państwowej. Taki maszt widnieje na tej widokówce.

W ten sposób rozpoczęło się poszukiwanie domu i osoby, której pokazana tablica była poświęcona.

Pani Agnieszka Drożdżewska - autorka znakomitej pracy magisterskiej poświęconej życiu muzycznemu Oleśnicy w XIX w., przysłała poniższą informację (serdeczne podziękowania !), która mocno zbliża zagadkę tablicy do rozwiązania.

"... Tablica ufundowana z dobrowolnych datków mieszkanców Olesnicy została umieszczona na domu przy Georgenstrasse 13. Była to czarna tablica granitowa, na której złotymi literami wyryto: Dla upamiętnienia śpiewaka naszej ojczyzny, Carla von Holtei, który mieszkał tu w roku 1845."

Tak więc powyższe zdjęcie może dotyczyć domu przy obecnej ul. Kościelnej, który kiedyś (czy i obecnie) miał nr 13. Należy jeszcze sprawdzić na starych mapach ówczesną numerację domów i porównać z obecną.


Rozmieszczenie domu o nr 13 przy Georgenstrasse.

Po sprawdzeniu okazało się, że dom ten nie uległ zniszczeniu (zdjęcie poniżej) i ma obecnie także nr 13.

Ostateczne rozwiązanie zagadki tablicy Karla von Holtei
Pan "Wojtek" (imię i nazwisko zastrzegł do mojej wiadomości) powiadomił mnie, że posiada skany wielu widokówek Oleśnicy, które może mi przekazać do umieszczenia na stronie (serdecznie dziękuję !!!). Kiedy wspólnie je przeglądaliśmy okazało się, że posiada także tę wyżej pokazaną, ale lepszej jakości. Po powiększeniu pojawiła się tablica, na której można było odczytać wykonany dużą czcionką napis - Carl von Holtei.


Prawa tablica jest poświęcona Karlowi von Holtei. Lewa jest zapewne tablicą reklamową malarza Roberta Mullera .
Na obu granitowych tablicach odbijają się elementy budynków leżących po drugiej stronie ulicy

Tekst na tablicy, którą zawieszono w 1908 r. jest następujący:

Zum
Andenken
an der heimatlichen Sänger
Carl von Holtei,
welcher im Jahre 1845
hier wohnte.

(tekst przysłał Pan Marcin Dziedzic - serdecznie dziękuję). Tym samym stało się możliwe dopasowanie treści do tej niewyraźnej - widniejącej na tablicy i jej ewentualne odtworzenie. Poniżej napisu jest jeszcze jakiś element tablicy - może rzeźbiony profil Carl'a von Holtei. Pozostaje dowiedzieć się kim był Robert Müller. Nie widnieje on w spisie mieszkańców tego domu (ulicy) z 1921 r.

Powyższy tekst powstał przy udziale:

Pan Wojtek pokazał mi "w terenie" pozostałości innych ciekawostek oleśnickich (dziękuję !!!), które znajdują się też na Jego widokówkach i które nie powinny ulec zapomnieniu. W najbliższym czasie zostaną one pokazane i opisane. Dzięki współpracy z czytelnikami strony możemy wspólnie odtwarzać zapominaną historię miasta.


Od autora Lokacja miasta Olesnica piastowska Olesnica Podiebradów Olesnica Wirtembergów
Olesnica za Welfów
Olesnica po 1885 r. Zamek olesnicki Kosciól zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Olesnicy Herby ksiestw Drukarnie Numizmaty Ksiazece krypty
Kary - pregierz i szubienica Wojsko w Olesnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasluzeni dla Olesnicy Artysci olesniccy Autorzy Rysowali Olesnice
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemia? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa olesnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauwazyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowosci
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOSCI