Miscellanea Oleśnickie - nowe czasopismo oleśnickie

23.06. 2015 r. ukazał się nowy półrocznik oleśnicki - Miscellanea Oleśnickie, wydawany przez Oleśnicką Biblioteką Publiczną. Zastąpił on wydawany poprzednio Kwartalnik Powiatu Oleśnickiego i m.in. z tego względu ma nową szatę graficzną oraz zawiera kolorowe ilustracje. Niżej pokazano przednią i tylną stronę okładki.

Redaktor naczelną jest Anna Zasada, która w pierwszym numerze przedstawiła pochodzenie nazwy i cel jaki ma spełniać to czasopismo.

Niżej spis treści pierwszego numeru.

Czytelnicy zapewne znajdą w tym numerze ciekawe dla siebie informacje. Chyba najważniejszy dla historii Oleśnicy jest artykuł prof. dr hab. Bogusława Czechowicza o fundacji benedyktynów - "strażników słowiańskiej kultury i słowiańskiego języka". Dzisiaj już wiadomo, że Kościół NMP jest swoistym pomnikiem słowiańszczyzny i tym samym polskiej Oleśnicy. Dodam od siebie, że w połączeniu z działalnością Georga Bocka - polskiego diakona, poety i propagatora polskości - kościół ten powinien być szeroko promowany. Prof. B. Czechowicz zauważa w końcu artykułu "Warto też zadbać o stan tego miejsca, ważniejszego w historycznej topografii Oleśnicy niżby się mogło na pierwszy rzut oka wydawać." Oby te słowa trafiły do oleśniczan.

Anna Kołodrubiec przypomina zapomnianego polskiego lekarza, żołnierza AK z piękną historią wojenną, odznaczonego Krzyżem Walecznych - Jana Slowikowskiego, który już 1 czerwca 1945 r. leczył oleśniczan i wszystkich chorych obcokrajowców. Przez cztery lata był dyrektorem szpitala w Oleśnicy, gdzie prowadził oddział chirurgii i oddział ginekologii i położnictwa. W Oleśnicy zbierał materiały do pracy doktorskiej. W 1949 r. był już nauczycielem akademickim we Wrocławskiej Akademii Medycznej. W 1985 r. odszedł na emeryturę jako prof. dr hab. O tych ludziach powinniśmy pamiętać w Oleśnicy i nad tym pracuje od wielu lat autorka artykułu.

Sekretarz redakcji Małgorzata Godyń oczekuje na artykuły dotyczące Oleśnicy, powiatu i księstwa oleśnickiego. Do następnego numeru artykuły będą zbierane do końca sierpnia. Redakcja płaci za zamieszczone artykuły.

Czasopismo można kupić w bibliotece i Domu Spotkań z Historią w cenie 15 zł. Nakład 150 egz.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI