Marek Nienałtowski
Więcej wiemy o Zakonie i orderze Trupiej Czaszki
16.07.2011 r.
22.10.2013 r.
14.06.2014 r.
12.03.2015

Sylviusz Nimrod Wirtemberg założył w roku 1652 Zakon Trupiej Czaszki. Być może wierzył, że szybko umrze albo chciał być panem jakiegoś orderu, bo nie miał możliwości uzyskania innego, choćby wirtemberskiego. Stał się przeorem zakonu (wielkim mistrzem, grand prior), a przeoryszą (wielką mistrzynią, grand priorin) była Sophia Magdalena (1624-1660) wdowa po ostatnim księciu ziębicko-oleśnickim Karolu Fryderyku Podiebradzie i jednocześnie macocha Elzbiety Magdaleny Podiebrad - żony księcia.

Pierwszymi członkami zakonu byli głównie urzędnicy książęcy (znane są ich nazwiska i stanowiska) oraz ich żony. Łącznie z przeorem i przeoryszą zakonu liczył 25 osób, Członkiem był również Johann Wilhelm Agricola - książęcy lekarz od 1652 r., następca Angelusa Silesiusa i twórca statutu zakonu (okładka z lewej). Statut zawiera 10 punktów. W pierwszym punkcie statutu napisano, że członkowie noszą na palcu lewej ręki pierścień z trupią czaszką [1] Napisano też, że ten pierścień noszono na czarnej tasiemce


Pierścień zakonny. Dodano 12.03.2015 r. [1]

Zapewne wraz z wzrostem znaczenia zakonu rośnie jakość jego odznak (symboli). Jeszcze za życia księcia dodano bardziej dostojny order w kształcie krzyża z napisem "Memento mori" zawieszany na szyi na czarnej szarfie (wg innych opinii napis był na szarfie), a wspomniany pierścień z trupią czaszką noszono na co dzień.

Członkowie zakonu mieli kroczyć drogą cnoty wiedząc, że chlubna śmierć jest lepsza od najszczęśliwiejszego życia. Urzędnicy zapisywali się do zakonu wiedząc, że będzie to trampolina do kariery. Tak m.in. było z prekursorem rodu Kospoth, który bardziej doceniał doczesne życie.

Order nie występuje w dostępnym spisie orderów niemieckim. Zobaczyłem go przygotowując portrety Sylwiusza Nimroda na wystawę poświęconą Wirtembergom oleśnickim. Wtedy na dużych ilustracjach zauważyłem krzyż - order Zakonu Trupiej Czaszki, wiszący na czarnej wstążce na szyi księcia!!! Okazuje się, że ten order znajduje się na trzech portretach księcia.

Dodano 12.03.2015 r. [1]
 
Portrety księcia Sylwiusza Nimroda z zawieszonym orderem Zakonu Trupiej Czaszki. Widoczny krzyż na czarnej szarfie. Portret z lewej - nieznanego autora. Portret z prawej autorstwa M. Meriana.

Niewyraźny widok krzyża. Nierozpoznany kształt, zapewne pozłacany z nierozpoznanymi ozdobami
Dokładniejszy widok krzyża. Widoczne ozdoby i kształt.
Jeszcze inny widok krzyża [1].
Z powyższego wynika, że książę poważnie traktował założony przez siebie zakon i dlatego kazał przedstawiać się z tym orderem. Znamy już kształt krzyża. Pozostaje teraz szukać go na portretach jego rodziny, śledzić aukcje i ewentualnie pytać w muzeach niemieckich.

Zakon damski
Luise Elisabeth von Württemberg-Öls (* 4. marca 1673 w Bierutowie ; † 28. kwiecien 1736 r.)- wnuczka Sylwiusza Nimroda podjęła w 1709 r. próbę kontynuacji Damskiego Zakonu Trupiej Czaszki, już w miejscu zamieszkania męża w Forst nad Nysą Łuzycką.


Luise Elisabeth von Württemberg-Öls

Dodano 12.03.2015
Członkiniami zakonu mogły być tylko kobiety. Statut liczył 8 punktów. Nowością była kara 7. talarów za nienoszenie odznak zakonu. Od męskiego zakonu, który już nie istniał, różnił się kolorem tasiemki - była ona biała. Zakon upadł wraz ze śmiercią księżnej.


Odznaki damskiego zakonu. Widoczna biała tasiemka [1]

Wniosek
Kolejna zagadka z historii Oleśnicy wydaje się być rozwiązana.

Omyłka.
Na 118 aukcji domu aukcyjnego Jana Kube pokazano poniższy order z podpisem: Prusy: Württemberg-Oels (Śląsk): Order "Todten-Kopffs", dla pań i panów. Zakon został założony jako zakon w 1652 roku przez Sylwiusza Nimroda, księcia Wirtembergii, księcia Oels na Śląsku (ur. 2.5.1622 w Weiltingen) Limit € 7.900. W rzeczywistości był to order innego księcia z Wirtembrgii [2].

 

O powstaniu zakonu

Literatura

  1. Klein U., Raff A., Die Münzen und Medaillen der Württembergischen Nebenlinien Mömpelgard, Neuenstadt, Oels und Weiltingen, Stuttgart 2013
  2. http://www.kube-auktionen.de/auktion118/fotoserie-2.php

Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI