Marek Nienałtowski
Książę Konrad I - symbolem Oleśnicy (?)
15.09.2010 r.

Niedawno "metodą oleśnicką" (czyli traktującą mieszkańców, jako niezbyt rozgarniętych) dokonano wyboru i wykonania rzeźby - symbolu promującego Oleśnicę. Dlatego nie jest dziwne, że wybrano miluśką dziewczynkę o imieniu Aleksandra (zdrobniale Ola - od Oleśnica!), siedzącą na ławce i trzymającej w ręku różę. Róża wiążę się z hasłem "Oleśnica miastem wież i róż", uznawanym do niedawna w publicystyce oleśnickiej - jako komunistyczna propaganda. Więcej w Panoramie Oleśnickiej. Teraz trwają próby dorobienia dziewczynce jakiejś bajki wiążącej ją z Oleśnicą. Jedyna, jaka dotychczas powstała - Historia Oli.

A z głosowania na niezależnym portalu www.mojaolesnica.pl wynika, że oleśniczanie chcieli innej postaci jako symbolu naszego miasta. Ale kto by się przejmował opiniami mieszkańców?

Dlatego przedstawiam jedną z takich postaci, której nie chcieli "promotorzy". Symbolem Oleśnicy mógłby być Konrad I - za czasów którego wyrastało księstwo oleśnickie i miasto. Na powyższej pieczęci Konrad jest pokazany, jako jeszcze dziedzic Królestwa Polskiego, książę ślaski na Głogowie i Poznaniu (1312 rok). Byłoby to ważne przesłanie, wskazujące na związki księcia z Polską i Oleśnicy z Polską, o czym młode pokolenie oleśniczan nie wie. Ten symbol by o tym przypominał.

Księcia pokazano, jako siedzącego na ławie i trzymającego w lewej ręce gałązkę róży z pięcioma kwiatami (róża jest lepiej widoczna na pieczęci jego ojca Henryka III, który jednak różę trzyma w prawej ręce).

Tak więc, moglibyśmy mieć jako symbol Oleśnicy - "wysokiego", "rozumnego młodzieńca", "silnego w ramionach", w wieku 14-20 lat, siedzącego na ławce, trzymającego w ręku gałązkę róży i dodatkowo zasłużonego dla Oleśnicy oraz szeregu miast dolnośląskich (także Wielkopolski i Górnego Śląska). Czyż on nie mógł być symbolem miasta o ponad 750. letniej tradycji? Bardziej wojowniczy mieszkańcy, zamiast róży, mogliby postulować umieszczenie krótkiego miecza w pochwie, trudniejszego do zniszczenia przez wandali.

Dzięki temu symbolowi oleśniczanie mogliby się szczycić historią miasta. Turyści wiedzieliby, że są w mieście książęcym o bogatej historii. A ci z Namysłowa, Milicza, Trzebnicy, Wołowa, Lubiąża, Żmigrodu, Koźla, Bytomia i innych, mieliby sympatię do miasta, związanego z ich historią. Ten symbol nie wymagałby dorabiania bajki, na poziomie dziecka.

Ale wybrano postać, która jako symbol nieczego istotnego nie symbolizuje. Jedynie niechęć władz Oleśnicy do promowania miasta poprzez jego wspaniałą historię. W odróżnieniu od władz innych miast.

Zobacz moje wcześniejsze propozycje sprzed 3 lat - Symbol Oleśnicy


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA BEZ PRZEWODNIKA....
NOWOŚCI