Dinozaur - symbolem Oleśnicy? Dlaczego nie mamy rozpoznawalnego symbolu miasta?

26.01.2006 r.

Przez długi czas zastanawiałem się dlaczego na tytułowej stronie mapy Oleśnicy (wyd. Studio Wydawnicze Plan) - na pierwszym planie i na tle wizerunku Bramy wrocławskiej - znajduje się zdjęcie rzeźby przedstawiającej jakiegoś "przedpotopowego gada" (i jak zwykle herb miasta z błędem). Sądziłem, że skoro zdjęcia dostarczył UM - jest to jakiś symbol Oleśnicy. I tak będzie sądzić każdy turysta, oglądający tę mapę.

Przez dłuższy czas nikogo nie pytałem o ten symbol, aby się nie ośmieszyć. Bo jakże to - piszę o historii Oleśnicy i nie znam jego symbolu? Dopiero konsultacja Pana Zbigniewa Podurgiela rozwiązała zagadkę. Okazało się, że nie jest to nowy symbol miasta lecz rzeźba z placu zabaw wykonana przez Pana Zbigniewa. Dlaczego właśnie ją uhonorowano umieszczeniem na planie miasta? Czy to oznacza, że w Oleśnicy istnieje program kreowania symboli identyfikujących miasto i właśnie dinozaura wybrano do tego celu?

Dlaczego nie mamy żadnego symbolu łatwo rozpoznawalnego, który turystom kojarzyłby się z Oleśnicą i byłby szeroko propagowany we wszystkich materiałach promocyjnych?

Można jako przykład budowania symboli podać Namysłów. Burmistrz Namysłowa zamówił u oleśnickiego artysty Zbigniewa Podurgiela rzeźbę rycerza. Stanęła ona przy zabytkowej bramie miejskiej i w krótkim czasie trafiła na widokówki i do książki opisującej miasto. Większość turystów odwiedzających Namysłów sądzi, ze jest to stara rzeźba rycerza i stanowi symbol miasta. Przy nim fotografują się wycieczki i osoby odwiedzający miasto.

Proponuję, aby jednym z historycznych symboli Oleśnicy była postać księcia Konrada I lub Jana, lub Karola II Podiebrada. Powinien zostać wyrzeźbiony przez oleśnickiego artystę i stanąć w punkcie często odwiedzanym przez turystów.

W trakcie dyskusji w byłej Galerii przy pl. Zwycięstwa - Pani Danuta Obrębska-Kubik propopnowała, aby takim symblem stał się lew z wieży zamku, trzymający w łapach herb (znajdował się w katalogu do pierwszej wystawy "Co słychać w pracowni"). Także wysuwała propozycję, aby był nim zegar słoneczny z Bazyliki (czytelnik strony napisał, że pokazywano go ostatnio w czasopiśmie Focus, czyli coś w sobie ma).


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miasta Rysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI
ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI