Marek Nienałtowski
Nieznane obrazy z kasyna oficerskiego dragonów oleśnickich
06.09.2010 r.

Kasyno oficerskie dla 8. Regimentu (Pułku) Dragonów wybudowano w 1905 r. Wiadomo, że znajdowały się w nich olejne obrazy. W sali głównej umieszczono portret olejny Fryderyka I i Fryderyka III, którego imię od 1888 r. nosił ten pułk. Od 1908 r. wisiał tam także portret Szefa Regimentu, którym była księżna Cecylia. Od niedawna wiadomo, że wisiał tam także inny obraz. Informacja ta pochodzi z niemieckiego czasopisma wojskowego Deutsches Soldatenjahrbuch z 1975 roku. W nim na stronach 174-193 umieszczono artykuł o 8 Pułku Kawalerii z Oleśnicy, powstałym w 1920 r. po rozwiązaniu Pułku Dragonów. Skan czasopisma przekazał mi Marek Włodarczyk.

Tematem pierwszego obrazu jest moment zdobycia sztandaru austriackiego w bitwie pod Nachod 27.07.1866 roku. Stąd nazwa ulicy Nachodstrasse, przy której wówczas znajdowały się koszary tej jednostki i okresowo stosowana nazwa pułku - Nachodregiment. Autorem obrazu był znany batalista niemiecki Wilhelm Camphausen (1818-1885).


Obraz pokazujący moment odebrania sztandaru chorążemu z jednostki austriackiej.

Obraz ten mógł powstać pomiędzy 1866-1885 rokiem. Nie wiadomo czy trafił do Oleśnicy bezpośrednio po namalowaniu. Jeśli tak, to był zapewne umieszczony w pierwszych koszarach przy Nachodstrasse 10 (ul. Lwowska). Zapewne po wybudowaniu kasyna w 1905 r., obraz trafił do niego. Nie wiadomo, jaki los spotkał obraz po 1945 r. (w kasynie była przychodnia lekarska dla czerwonoarmistów i mieszkańców Oleśnicy). Podobno w 1946 r. obrazy z Oleśnicy były zbierane i przewiezione do składnicy w Namysłowie. Bezskutecznie próbuję go odszukać w Internecie.


Miejsce rozmieszczenia obrazu w kasynie - obok sali głównej

 

Podobny obraz z tego zdarzenia namalował Paul Kittel.

O drugim obrazie wiadomo tylko to, że na nim pokazano księżnę Cecylię. Natomiast szczegóły nie były znane. Okazało się, że na obrazie księżna występuje konno w mundurze dragońskim (podobne zdjęcia i widokówki były szeroko propagowane).

O tym obrazie nic więcej nie wiadomo, nawet nie znamy jego autora. Zapewne namalował go jeden z "przydwornych" arystów, czyli był (jest) także cenny.

Dzięki identyfikacji obu obrazów - wiemy czego szukać. Być może, że one znajdują się w magazynach muzealnych w Rosji lub w innym kraju.


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA BEZ PRZEWODNIKA....
NOWOŚCI