Marek Nienałtowski
W budynku przy ul. Kościelnej 10 istniała Komenda Powiatowa Milicji Obywatelskiej

Dwa lub trzy razy czytałem o istnieniu posterunku milicji w 1945 r. na ul. Roosevelta (po 1989 r. zmieniono nazwę na ul. Kościelną), lecz nie przywiązywałem wagi do zapamiętania numeru budynku. Musiałem to sprawdzić, gdy czytelnik strony Maciej Białoskórski zapytał czy na ul. Kościelnej 10 istniał kiedyś posterunek milicji? Z opowiadań dziadków, którzy w tym budynku mieszkali wynikało, że w piwnicach były komórki z metalowymi drzwiami i z wziernikami. Krążyły też jakieś opowieści, w których okazywało się, że po objęciu budynku przez Polaków znaleziono w nich trupy.

11 kwietnia 1945 r. przybył do Oleśnicy batalion milicji pod komendą Władysława Mazura liczący ok. 600 osób. Z niego pozostawiono grupę milicjantów tworzących pierwszy polski komisariat milicji w Oleśnicy. Być może wtedy zajęto budynek nr 10 na komisariat, który już 28.04. 1945 r. (wtedy w Oleśnicy pojawiła się oficjalnie polska władza miasta) był nazywany budynkiem Komendy Powiatowej Milicji Obywatelskiej. Wówczas komendantem powiatowym był st. sierżant Kociołek, jego zastępcą Albin Pietrucha. W skład komendy wchodziło również trzech funkcjonariuszy (na podstawie wspomnień osiedleńców). Rzeczywiście w piwnicach musiał być areszt, bo o aresztowaniach często wspominano.


W obu częściach tego budynku od połowy kwietnia 1945 r. znajdowała się komenda powiatowa MO

Budynek ten składał się z dwóch oddzielnych części pod jednym numerem i z jednym wejściem. Pierwszy z nich, starszy, jest podpiwniczony. Posiada piwnice, w których już nie ma wspomnianych drzwi (są zwykłe drewniane - nie miałem okazji zrobić zdjęć). Sąsiedni budynek nie jest podpiwniczony, być może był on później budowany jako plomba.

 
Na planach miasta z 1882 r. i lat 1899-1911 widać ten budynek mający nr 10, składający się z dwóch części. Na planie z 1939 r. niewiele się zmieniło
 

Na parterze budynku istniały pomieszczenia służbowe, na górnych mieszkali milicjanci. Zapewne pochodzili oni z Kielc, gdyż większość kadry kierowniczej miasta i powiatu pochodziła z woj. kieleckiego, którego mieszkańcy mieli zasiedlić powiat oleśnicki.

Nie wiadomo dlaczego ten budynek wybrano na siedzibę milicji (UBP nieco później zajmował 6 budynków przy ob. ul. 11 listopada). Czy tylko dlatego, że nie był zamieszkały, czy może dlatego, że wcześniej w tym domu istniała niemiecka instytucja o podobnych zadaniach (w piwnicach metalowe drzwi z wziernikiem). Wcześniej w tym domu nie było żadnego sklepu. Mieszkało w nim wg spisu komputerowego z 1921 r. kilka rodzin. Natomiast nie zaznaczono, że one mieszkały w tym domu także wg spisu z 1935 r. Czy to coś znaczy, zajmowała go jakaś tajemnicza instytucja, czy tylko w spisie komputerowym przeoczono?

Nie wiadomo do kiedy w tym budynku istniała Komenda Powiatowa. Liczę na e-maile od mieszkańców pamiętających przenosiny milicji do obecnej siedziby.

Dodano 25.09.2014 r.
Okazało się, że istnieją zdjęcia posterunków milicji w całym powiecie, posiada je Marek Górnicki. Zdjęcia te pochodzą z wystawy poświęconej jakiejś okrągłej rocznicy powstania MO.


KPMO znajdowało się w wyżej pokazanym domu od 1946 r. Czyli komenda wówczas została przeniesiona z ul. Kościelnej 10. Może zabrali drzwi stalowe ze sobą, bo istniały one także w nowej siedzibie. Wtedy także przeniesiono mieszkających na ul. Kościelnej milicjantów. Na ich miejsca wprowadzili się repatrianci m.in. ze Stanisławowa.

W roku 1956 KPMO przeprowadziło się do obecnej siedziby.

Można mieć nadzieję, że tę wystawę robili znawcy i zdjęcia odzwierciedlają prawdę.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI