Marek Niena³towski
Zdjêcia z Izby Regionalnej Szko³y Podstawowej nr 2
w Ole¶nicy
09.07.2014 r.

Po rozwi±zaniu filii Muzeum Archeologicznego w Ole¶nicy w 1993 r. niektóre cenne eksponaty trafi³y do Izby Regionalnej SP 2. By³o to zas³ug± nauczycieli i dyrekcji szko³y. Dyrektor szko³y bowiem "wyprosi³" przekazanie wyrzucanych zbiorów i wydzieli³ dwa pomieszczenia na ich eksponowanie. Od tego czasu Izba sta³a siê obiektem wizyt uczniów, nauczycieli i wycieczek Towarzystwa Przyjació³ Ole¶nicy.

Cennym eksponatem jest trójwymiarowy model miasta (zdjêcie to zosta³o wykonane jeszcze w ówczesnym muzeum) przedstawiaj±cy stan zabudowy z okresu po³owy XVIII wg rysunku F. B. Wernera. Nie wiadomo czy rysownik przedstawi³ dok³adnie miasto, w szczególno¶ci mury zamku. Równie¿ autorzy tego modelu nie mieli obecnie dostêpnych rysunków i planów miasta. Zdarza³o siê równie¿, ¿e odstêpowali od rysunku Wernera. Z modelu tego w trakcie jego wyrzucania z muzeum odpad³o wiele elementów. Dzieci szkolne przenosi³y je w wiadrach i potem nauczycielka Dorota Bilmon ustawia³a je ponownie. Niestety, nie wszystkie drobne elementy uda³o siê uratowaæ (np. w dwóch przedbramiach odpad³y "mury", w których znajdowa³a siê brama do miasta. Tak¿e niektóre elementy uleg³y zniszczeniu (np. zwieñczenie budynku Ratusza). Niekiedy uczniowie dorabia³i zniszczone elementy z plasteliny. Pomimo tego model daje ogólne pojêcie o mie¶cie w XVII-XVIII w.

Szczególnie cennym eksponatem jest dobrze wykonana kopia pierwszej pieczêci miasta wraz z pismem wójta Ole¶nicy z 1310 r. W zabiorach znajduj± siê te¿ doskonale wykonane kopie kilku pieczêci piastowskich ksi±¿±t ole¶nickich oraz pierwsze pieczêcie miejskie z herbem Ole¶nicy, W izbie ka¿da pieczêæ jest dobrze opisana.

Cennymi eksponatami s± kopie kilku dokumentów, w tym siedemnastostronicowy dokument zwi±zany z ksiê¿n± Krystyn± Szyd³owieck±, napisany po polsku. Na zdjêciach pokaza³em tylko jego pierwsz± i ostatni± stronê (z kilkoma pieczêciami). Tak¿e wa¿nymi eksponatami s± modele kultury materialnej - domy drewniane z XIII w., krosna, kolowrotek czy wiertarka, ale czê¶ciowo uszkodzone, wymagaj±ce dorobienia czê¶ci.

Na tablicach zawieszonych na ¶cianach znajduj± siê dobrze wykonane plany powiatu ole¶nickego z zaznaczonymi miejscowo¶ciami, w których odkryto zabytki zwi±zane z ró¿nymi epokami (Kamienia, Br±zu itd.). Nie brak tak¿e kopii widoków Ole¶nicy z XVIII i XIX w. Na koñcu zdjêæ pokazano symbole miasta -ma³y i du¿y herb oraz urzêdow± (herbow±) flagê Ole¶nicy.

Ca³y pierwszy pokój jest przeznaczony na eksponaty zwi±zane z okresem wspólczesnym tj. po 1946 r. kiedy to szkola rozpoczê³a dzia³anie. Z tego okresu pochodzi kronika szko³y, zdjêcia grona nauczycielskiego, dzienniki szkolne itp.

Dziêki tej izbie, pracy nauczycieli historii i dyrekcji - m³odzie¿ mo¿e poznawaæ historiê szko³y i miasta. Rzadko siê zdarza, aby tej miary eksponaty znalaz³y siê w szkole podstawowej!!!

Zdjêcia z Izby Regionalnej


Od autora Lokacja miasta Ole¶nica piastowska Ole¶nica Podiebradów Ole¶nica Wirtembergów
Ole¶nica za Welfów
Ole¶nica po 1885 r. Zamek ole¶nicki Ko¶ció³ zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Ole¶nicy Herby ksiêstw Drukarnie Numizmaty Ksi±¿êce krypty
Kary - prêgierz i szubienica Wojsko w Ole¶nicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zas³u¿eni dla Ole¶nicy Arty¶ci ole¶niccy Autorzy Rysowali Ole¶nicê
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemi±? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa ole¶nickie Recenzje Bibliografia Linki Zauwa¿yli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowo¶ci
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWO¦CI