Hotel Kaiserhof - budynek Sanepidu?

Wielokrotnie zastanawiałem się czy budynek Sanepidu przy ul. 3 Maja 20 nie jest byłym hotelem Kaiserhof przy Ohlauerstrasse 20. Zewnętrzne podobieństwo jest zbliżone, natomiast o wewnętrznym nie mogę sądzić, gdyż nie mam planów tego budynku sprzed 1945 r. Na poniższych zdjęciach widać podobieństwo w rozkładzie okien i wejścia na parterze oraz rozkładu okien na I piętrze. Natomiast brak jest podobieństwa na II piętrze oraz brakuje ozdób architektonicznych. Jak się okazuje, brak podobieństwa spowodowała powojenna przebudowa dla, jakoby, uzyskania większego metrażu II piętra. Podobno istnieją zdjęcia pokazujące ten budynek w postaci jak na przedwojennych widokówkach.

Obecny widok budynku przy ul. 3 Maja 20
Widok na hotel Kaiserhof (z masztem flagowym) sprzed 1905 r.
Budynek z widokówki
z 1935 r.

Nie wiadomo kiedy wybudowano budynek hotelu. Z jego nazwy wynika, że musiało to nastąpić po 1871 r. Był to hotel wyższej klasy i najczęściej bawili w nim oficerowie garnizonu oleśnickiego. Stąd mieli niedaleko do kasyna (hotelu) oficerskiego przy ul. Sejmowej. W nim, analogicznie jak w innych hotelach, odbywały się (ale rzadziej) koncerty muzyczne. Ćwiczył w nim co dwa tygodnie chór nauczycielski w końcowych latach XX w. Z prawej strony wejścia znajdowała się zapewne ogólnodostępna restauracja.

Nad pierwszym piętrem istniał napis (może z nazwą hotelu), a nad oknami drugiego piętra, widać jakiś herb podtrzymywany przez putta.

Widoczna tarcza herbowa (?) podtrzymywana przez putta
W tarczy widać jakby stojącego lwa, wilka, lisa itp. W klejnocie - postać ludzką z rękoma złożonymi przed sobą


Obecny róg ul. Wały Jagiellońskie i ul. 3 Maja - dalej hotel

Nie wiadomo kiedy hotel zaprzestał działalności. Prawdopodobnie nastąpiło to na skutek zubożenia mieszkańców po I wojnie światowej, rozwiązania jednostek wojskowych, ogólnego upadku hoteli po rozwoju kolejnictwa. W książce adresowej z 1921 r. nazwa hotelu już nie jest wymieniana i w tym budynku są zameldowani zwykli lokatorzy. Restauracja zapewne upadła i jej miejsce zajął sklep.


Sklep w byłym budynku Kaiserhof

Wg Pani Bożeny Stachurskiej - długoletniej pracownicy Sanepidu i byłej radnej miejskiej, drugie piętro nadbudowano w latach 60-ych. Mogło to świadczyć o tym, że budynek był po wojnie częściowo uszkodzony i przeszedł remont. Stąd brak ozdób architektonicznych. Jednak zachowały się przedwojenne (jak sądzę) schody, włącznie do drugiego piętra. Te schody, wobec braku innych informacji, mogą wskazywać, że był to stary budynek i po wojnie został przebudowany. Na tym i widocznym podobieństwie zewnętrznym opieram swoją opinię, że jest to były budynek hotelu Kaiserhof.

Mam nadzieję, że znajdzie się czytelnik, znający powojenną historię budynku, może ktoś będzie miał zdjęcia tej okolicy - wtedy poznamy lepiej historię tego budynku.

Dodano 02.01.2015 r.
Z reklamy z gazety oleśnickiej Lokomotive an der Oder wynika, że hotel otworzono 9 kwietnia 1882 r. Można sądzić, że i budynek wybudowano w tym czasie. Nie wykluczone, że mógł powstać w istniejącym już budynku, o czym mogłyby wskazywać jakieś, być może, elementy heraldyczne.


Reklama z Lokomotive an der Oder z 05.04. 1882 r.


Reklama z Lokomotive an der Oder z 09.o4. 1882 r.

Z powyższej reklamy wynika, że przy hotelu był ogródek piwny - prawdopodobnie mieścił się z tyłu budynku, gdzie był duży plac.


Budynek po remoncie w 2020 r.


Porównanie budynku po remoncie i przed remontem (z prawej). Widoczne pozytywne różnice po remoncie

Widoczne nowe obramienia okien i bramy wejściowej oraz nowe ozdoby nadokienne, które przybliżyły wysokość okien do sąsiednich budynków sprzed 1945 r. Warto o tym wspomnieć, bo jest to rzadkość w Oleśnicy. Należy naśladować takie działanie i je promować!!!


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI