Marek Nienałtowski
Halina Horbaczewska (Zasada) - kierowniczka Zakładu Zieleni w Oleśnicy
22.05.2024 r.

Andrzej Zasada napisał e-maila do mnie i redakcji Panoramy Oleśnickiej:

Szanowni Panowie,
w nawiązaniu do artykułu zamieszczonego na stronie internetowej "Historia Oleśnicy" oraz w "Panoramie Oleśnickiej" przesyłam panom krótki list od mojej mamy - Haliny Horbaczewskiej primo voto Zasada. Mama moja była przez wiele lat kierowniczką Zakładu Zieleni (ogrodnictwa) w Oleśnicy. Projektowała oraz nadzorowała wykonanie kwiatowych kompozycji przestrzennych (w tym również tych przedstawionych na zdjęciach w w/w artykule) i kwietnych dywanów. Załączam również kilkanaście zdjęć ze zbiorów mojej mamy. Zdjęcia pochodzą z lat 1974-76. Na kilku z nich jest moja mama.
Pozdrawiam
Andrzej Zasada
Oleśnica


Od autora strony - załączone zdjęcia włączyłem w tekst, dodałem 2 zdjęcia.

Tekst listu Haliny Horbaczewskiej (Zasady)

Z zainteresowaniem przeczytałam krótki artykuł o zieleni w Oleśnicy. Uważam jednak, że wymaga on pewnego doprecyzowania.

Jestem mieszkanką Oleśnicy od 1950 r. 15 marca 1966 r. zostałam kierownikiem ogrodnictwa MPGK (Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej) przy ul. Wałowej w Oleśnicy. Było to stare, poniemieckie, małe ogrodnictwo, po wojnie prywatne. Po przejęciu przez miasto należało zmienić uprawy z warzywnych ma kwiaciarstwo potrzebne do ukwiecenia miasta. W 1969 r. zostałam kierownikiem Zakładu Zieleni i Cmentarzy. Funkcję tę pełniłam przez ponad 20 lat.


Kierownik Zakładu Zieleni Halina Horbaczewska (Zasada) (z prawej) i Barbara Sikora na tle kwiatowych grzybków
na wystawie w Wałbrzychu

W latach 1972-74 dyrektorem MPGK był pan Franciszek Gawlik. Był to wspaniały dyrektor, dla którego nie było sprawy nie do załatwienia. Jednak to nie dyrektor zajmował się sprawą ukwiecania i zazieleniania miasta. Robili to fachowcy, których stopniowo się zatrudniało, aby produkowali odpowiednie rośliny i ukwiecali miasto. W 1974 r. dyrektorem MPGK został pan Józef Chromski.


Dyrektor MPGK Józef Chromski, z lewej Halina Horbaczewska (Zasada)
z kwiatową kompozycją - z koszem i wieńcem z kwiatów
na wystawie w Wałbrzychu

Oleśnica się rozbudowywała, przybywało zieleni, skwerów i parków. Władze miasta i MPGK pozytywnie rozpatrzyły wniosek o budowę nowego ogrodnictwa przy ul. Południowej. Budowę rozpoczęto w 1972 r., a otwarcie nastąpiło jesienią 1974 r. Produkowano w nim kwiaty nie tylko cięte: goździki, gerbery, paprocie, asparagus, ale głównie rabatowe, których dzisiaj już nigdzie nie znajdziemy: lobelie, irezyny, koleusy, alternantery i inne.

Jeżeli chodzi o kwiatowe kompozycje przestrzenne - orzeł, kosze, dzbany, grzybki i inne - to rysowałam ich wzory na papierze. Na podstawie tych projektów mój śp. mąż Bolesław Zasada, pracownik ZNTK, wykonywał małe makiety z drutu. Następnie w Zakładzie Karnym i warsztacie MPGK wykonywano już duże formy.


Rok 1975. Pracownicy zakładu ogrodniczego MPGKiM przy ul. Południowej pozują do zdjęcia po wykonaniu dwóch kompozycji kwiatowych.
Z lewej Halina Horbaczewska (Zasada)

 
Kwiatowa kompozycja z koszem i wieńcem z kwiatów (ul. 3 Maja)
 
Kwiatowa kompozycja w postaci dzbana (Rynek)

Kwiatowa kompozycja w postaci grzybków (ul. 3 Maja)

Nasadzenie drucianych kompozycji było bardzo ciężkie, trzeba było wypełnić je ziemią i każde "oczko" wg. wzorów obsadzić roślinkami. Braliśmy z tymi kompozycjami udział w wystawie wojewódzkiej w Wałbrzychu. Wykonaliśmy tam również dywan kwietny.


Orzeł na wystawie w Wałbrzychu


Dywan kwietny wykonany w Wałbrzychu 1976 r.

Wykonywałam również wystawy kwiatów w technikum i w KMPiK (Klub Międzynarodowej Prasy i Książki) przy pl. Zwycięstwa.

W związku z rozbudową miasta przybywało terenów do obsadzeń - nasadzaliśmy je różami. Krzewy tych pięknych kwiatów dostarczali wyspecjalizowani ogrodnicy. Były to głównie róże typu polianty: niskie, obficie kwitnące. Przybywało również bardzo dużo pięknych drzew.

Oprócz tego w Oleśnicy było mnóstwo wypełnionych kwiatami gazonów. Po piękne, o różnych wzorach gazony dyrektor Gawlik jeździł aż do Węgierskiej Górki. Cały rynek był naokoło na murku obsadzony kwiatami. Powstawały również dywany kwietne - wszystkie rysowałam w terenie sama i planowałam nasadzenia.


Duży gazon o rzadkim kształcie i ciekawym wzorze


Cały Rynek był osadzony kwiatami. Fragment widokówki z kolekcji Jerzego Makowskiego z Bielska-Białej

Rynek 1974 r. Podstawa Pomnika Nike była obsadzona kwiatami, także w postaci herbu Oleśnicy

Dwa ujęcia fotograficzne w okolicach placu Zwycięstwa z różnymi gazonami i kompozycja z dzbanem.
W rozpoznaniu miejsca pomógł Jerzy Makowski

Z poważaniem
Halina Horbaczewska (Zasada)


Dziękuję Halinie Horbaczewskiej (Zasadzie) za przysłanie informacji o powstaniu Zakładu Zieleni w ramach Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Z historii miasta wiadomo, że zakład miał początki w 1905 r. To wtedy po osuszeniu stawu - powstał książecy ogród zaopatrujący zamek oleśnicki w warzywa. Potem ogród został wydzierżawiony, a zatem kupiony przez ogrodnika, który nim zarządzał do 1945 r. Po 1945 r. ogród miał różną historię prywatną i "państwową" bo był od 1948 r. ogrodem Państwowego Gimnazjum Ogrodniczego. Potem jego los, jak się okazało, był też związany z Zakładem Zieleni.


Gospodarstwo ogrodnicze przy ul. Wałowej ok. 1963 r. Fot. z kolekcji Stanisława Kokota


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI