Marek Nienałtowski
Piękne konstrukcje kwiatowe i skwery na zdjęciach Stanisława Bibika
07.04.2024 r.

W latach 1963-1972 przewodniczącym Miejskiej Rady Narodowej w Oleśnicy był Franciszek Gawlik, potem przez 2 lata był dyrektorem MPGK. Za jego czasów wybudowano drugą Oleśnicę. Jednocześnie tworzono murale i skwery. W nie nasadzono jakoby 40 tys. róż i innych kwiatów - miało powstać rosarium z kolekcją krzewów różanych. Z kwiatów i krzewów też powstawały konstrukcje kwiatowe.

Konstrukcje kwiatowe w 1972 r. Czy było ich więcej? Jaka była ich historia? Fot. Stanisław Bibik. Przysłał Jerzy Makowski

Róże, inne kwiaty i krzewy na skwerach oleśnickich w 1972 r. Fot. S. Bibik. Przysłał Ryszard Bober

W tym czasie Zbigniew Tempski napisał książkę Oleśnica miasto wież i róż, którą wydał Zakład Narodowy im. Ossolińskich w 1972 r.
Tym samym róże zostały rozsławione i turyści przejeżdżający przez Oleśnicę, mogli je oglądać. Z czasem ruch samochodowy narastał i róże nie chciały rosnąć w spalinach. Pomimo tego sadzono je, chociaż w mniejszych ilościach. Kiedy zaszła potrzeba wybrania hasła promocyjnego Oleśnicy - naturalnie ten tytuł książki stał się nieformalnie hasłem promocyjnym, chociaż nie spełniał wymagań (róż było mało i nie kwitły przez 12 miesięcy, a wieże były niedostępne do zwiedzania). Takie hasło nie mogło ściągnąć biznesmenów i turystów. Pomimo tego planowano kilka lat temu pod to hasło założyć rosarium na pl. Staszica. W 2017 r. ruszyła akcja zbierania podpisów pod projektem obywatelskim "Oleśnica miastem tysięcy róż". W 2019 r. posadzono aż 250 róż. Miasto, które chce się rozwijać - musi się promować i mieć hasło promocyjne. Czas zatrudnić w UMO osoby, które potrafią przeczytać książeczkę, czy rozdział o hasłach promocyjnych - ważnym elemencie promocji. Może nowy burmistrz i mądrzejsza Rada Miasta doprowadzą do dyskusji na ten temat. Może "Oleśnica - miasto książęce".

Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI