Marek Nienałtowski
Historia fotografów oleśnickich w latach 1839-1944

 

Wydawca opolski Bogusław Szybkowski rozpoczął wydawanie serii książek "Historia fotografii w ...". Pierwsza z nich dotyczyła Brzegu. W związku z tym, że B. Szybkowski posiada zbiór fotografii z Oleśnicy i znał moje teksty o fotografach oleśnickich, zaproponował wspólne napisanie kolejnej książki z tej serii. Z lewej okładka.

Dzięki książkom z historii dagerotypów poznaliśmy pierwszego fotografa oleśnickiego Oswalda - aptekarza z apteki "Pod Lwem", który spowodował, że Oleśnica stała się znaczącym prekursorem fotografii na Dolnym Śląsku.

Kolejnych fotografów poznaliśmy poprzez ogłoszenia reklamowe w czasopismach Intelligentzblatt ... (1856-1859) i Lokomotive an der Oder (1859-1945). Przez Oleśnicę przewinęło się przynajmniej 10 wędrownych fotografów, którzy przez kilka dni, a nawet tygodni, fotografowali mieszkańców. Wiemy, gdzie zakładali atelier, w jakie dni i godziny fotografowali, jakie były ceny fotografii (przykład). Pierwszym stałym oleśnickim fotografem był F. Vogtmann, który zaczął się ogłaszać w 1856 r. Niestety, nie pozostał po nich żaden ślad w postaci fotografii, ale można się spodziewać, że kiedyś wypłyną. Drugim był Otto Muecke, który zaczął się reklamować od 1859 r. i jego fotografie są już nam bardziej znane.

Następni fotografowie pojawiają się w 1877 r. na Przedmieściu Oławskim przy Ohlauerstrasse 29 w hotelu Deutsche Haus. Pierwszym, który tam zakłada atelier był F. Kalinke. Potem wynajmowało to atelier kolejno pięciu fotografów. W 1886 r. obejmuje je C. Heldberg i znamy już przynajmniej jedną jego fotografię. Po nim fotografuje M. Herden i kolejno O. Kupke, M. Zibell. Historia tego atelier kończy się wraz z M. Bergelem (Berglem).

Kolejne znane atelier mieściło się na Przedmieściu Maryjnym przy Wartenbergerstrasse, które nosiło numeracje 2, potem 1 lub 1/2, Zakłada je A. Isaak ok. 1906 r. Po mim obejmuje rodzeństwo Schultze i do końca 1945 r. R. Schneider. Atelier po Muecke przejmuje G. Tonndorf. Znaczną rolę w rozwoju fotografii odegrały drogerie fotograficzne, najbardziej znana była drogeria Germania.

Łącznie w spisie fotografów wymieniono 37 osób [1], [2], niektórzy z nich znani są tylko z nazwiska, umieszczonego w książkach adresowych. Można się spodziewać, że kiedyś będziemy o nich wiedzieć więcej.

Rangę książki znacznie podnieśli kolekcjonerzy, którzy przekazali skany starych fotografii i widokówek. Są nimi (w porządku alfabetycznym) Witold Englender, Adam Fedorowicz, Marek Górnicki, Jacek Kamiński, Piotr Nowak, Oleśnicki Dom Spotkań z Historią (Krzysztof Dziedzic), Marcin Piniło i Paweł Szczegodziński. Duża część fotografii pochodzi od Bogusława Szybkowskiego. Pod każdą fotografią znajduje się numer, który odpowiada kolejności kolekcjonerów w spisie.

Książkę wydało wydawnictwo MS Bogusława Szybkowskiego, liczy 112 stron, w kolorze, na dobrym papierze. Wstęp napisał prof. Stanisław Sławomir Nicieja Rektor Uniwersytetu Opolskiego, przesadnie mnie chwaląc. Na uwagę zasługują tłumaczenia ogłoszeń reklamowych, zawierające słownicto polskie i zwroty stosowane w XIX w. Zapewne czytelnicy zwrócą uwagę, że niekiedy imiona i nazwiska są odmieniane po niemiecku (np. Ottona Mueckego). Niestety, w szybkim tempie wydawania książki, nie udało się wytropić wszystkich literówek i drobnych błędów składu.

Nakład wyprzedany ok. 2019 r. Może jak zmieni się burmistrz wydamy II poprawione wydanie.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI