Marek Nienałtowski
Śpiewniki ewangelickie związane z Oleśnicą i językiem słowiańskim, ze zbiorów Marka Górnickiego

Bardzo krótko o śpiewnikach, gdyż nie jestem ich znawcą. Zainteresowały mnie tylko, ze względu, na ich związek z Oleśnicą i Brzezinką. Trzeci został napisany chyba w języku serbo-łużyckim i może zainteresować kogoś znającego ten język.


trzy śpiewniki

Pierwszy ze śpiewników wydany we Wrocławiu w drukarni W. G. Korna w 1905 r. zakupiła hurtowo oleśnicka firma handlującą wszystkim związanym z introligatorstwem, papierem i materiałami piśmienniczymi. Właścicelami jej byli Schmidtowie. Zapewne założył ją Carl Friedrich Schmidt, który prowadził zakład introligatorski już w 1847 r., a zmarł 7 lutego 1862 r., o czym powiadomiła rodzina w ogłoszeniu znajdującym się w gazecie Lokomotive an der Oder. Zapewne synowie i wnukowie kontynuowali pracę firmy pod jego nazwiskiem, zwiększając ofertę handlowa. Jeszczeją prowadzili ją w 1905 r. sprzedając śpiewniki ewangelickie. Friedrich Wilhelm Schmidt kontynuował pracę handlowca w 1921 r. mając sklep przy Ohlauerstrasse 65. Być może ta sama osoba (analogiczne nazwsiko i imiona) była mistrzem drukarskim też pod tym samym adresem jeszcze w 1935 r.


Naklejka firmowa na odwrocie okładki śpiewnika


Strona tytułowa śpiewnika tego z prawej.
Zapewne kilkudziesięciu oleśniczan miało śpiewnik kupiony w tej firmie

Drugi śpiewnik (ten z lewej) został podarowany 8 kwietnia 1900 r. Marcie Stein z Brzezinki na pamiątkę konfirmacji. Został wydrukowany w tej samej wrocławskiej firmie wydawniczej, ale w 1900 r.

Wpis na pamiątkę konfirmacji
Płyta nagrobna Ernestine Stein 1855-1914, czyjaś matka

Niestety nikt o nazwisku Stein nie jest wymieniany w spisie mieszkańców Brzezinki w 1921 r. Ponad 10 lat temu zrobiłem na cmentarzu przykościelnym w Brzezince zdjęcia trzem ostatnim płytom nagrobnym. Na jednej z nich znajdowało się nazwisko Ernestine Stein. W związku z tym, że w tej wsi mało osób miało to nazwisko, dlatego można sądzić, że obie kobiety mogły być spokrewnione.

O kolejnym śpiewniku(?) niewiele wiem. Został wydrukowany w Bautzen (Budziszynie) w 1816 r. W firmie B.G. Rosenkranca, juniora. Zapewne jest napisany w języku serbo-łużyckim. Zamieszczam stronę tytułową i jedną z bardziej czytelnych. Nie próbowałem wgłębiać się w czytanie. Może ktoś z czytelników o niej napisze.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI