Foto Central Drogerie przy ul. 3 Maja 6 w Oleśnicy
18.08.2013 r.

W latach 30-ych wraz z rozwojem fotografii powstawały drogerie fotograficzne. Ich zadaniem była głównie sprzedaż artykułów służących wszystkiemu, co było potrzebne do wykonywania odbitek fotograficznych. Niżej dwie odbitki pieczęci związane z Foto Drogeriami.

Pierwsza z pokazanych odbitek pieczęci umieszczona była na rewersach fotografi związanych z Central Drogerie mieszczącej się przy Ohlauerstrasse 6, czyli dzisiejszej ul. 3 Maja 6. Mieści się tam obecnie zakład fotograficzny. Druga odbitka pieczęci znajdowała się na fotografii pochodzącej z Germania Drogerie Photo mieszczącej się przy Rynek 26. Czyli obok wejścia do hotelu Golden Adler Właścicielem jej był Otto Baranowski. Obecnie jest tam sklep, który często zmienia branżę. Być może, że foto drogerie dodatkowo zajmowały się wywoływaniem filmów i wykonywaniem odbitek. Dzięki oleśnickiemu kolecjonerowi M. G. wiemy jak wówczas wyglądała ta drogeria od zewnątrz (w dzień i w nocy) oraz znamy ze zdjęcia właściciela drogerii.

Drogeria w dziennej porze dnia
Drogeria w nocy
Właściciel drogerii

Z pieczątki i książki adresowej z 1935 r. wynika, że od właściciela budynku sklep wynajmował Hielscher Georg. Jego nazwisko figuruje również na podświetlanej poziomej reklamie. Jak widać drogerzysta dbał o reklamę widoczną także w nocy. Na podobnej, ale pionowej reklamie, widnieje napis Agfa Foto, co mogłoby wskazywać, że sprzedawał materiały tej znanej firmy. Górna część witryny była także podświetlona - prezentowała napis Central Drogerie, a niżej Drogen Farben Central Haus. A pod poziomem wystawy znajdował się napis Foto Spezialhaus. Prawdopodobnie podświetlony był także napis umieszczony nad witryną sklepową.

Obecnie w tym sklepie mieści się zakład fotograficzny widoczny na poniższej fotografii


Literatura:
Heilmann Christian http://www.gca.ch/Oels.htm

Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI