Kultura flagowa w okresie żałoby narodowej

Prezydent RP Lech Kaczyński chciał zwiększyć GODNOŚĆ FLAGI - szacunek Polaków do Flagi Państowej i zasad jej prezentowania. W tym celu w oparciu o weksykologię opracowano zasady, które opublikowano na stronie Biura Bezpieczeństwa Narodowego (link niżej). W okresie żałoby po prezydencie L. Kaczyńskim i ofiarach katastrofy pod Smoleńskiem Polacy wykazali zainteresowanie flagami. Należy to zainteresowanie podsycać i jednocześnie wskazywać na przestrzeganie zasad kultury flagowej.

Szczególny sposób obchodzenia się z flagą narodową obowiązuje w wypadku ogłoszenia przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej żałoby narodowej.

Wg BBN w okresie żałoby flaga:

Dodam, że flaga wywieszona przed wejściem do Ratusza, powinna być umieszczana po prawej jego stronie, czyli na lewo od patrzącego. Wywieszenie więcej niż jednej flagi nie świadczy o wielokrotnym zwiększeniu przeżywania żałoby.

Wg BBN, flagi zawieszonej pionowo nie opuszcza się do połowy – tak więc nie powinna być ona wywieszana podczas żałoby.

Flaga państwowa opuszczona do połowy masztu nie powinna być przepasana kirem. Opuszczenie flagi do połowy masztu już jest oznaką żałoby. W przypadku niejasności należy wzorować się na ekspozycji flag na pałacu prezydenckim.
Taka flaga nie powinna być wywieszana w okresie żałoby - tym bardziej, że powierzchnia kiru jest nieproporcjonalnie mała w stosunku do powierzchni flagi i dlatego jest niewidoczna (kir stanowi mało widoczna wstążka).

Flaga wywieszana na pl. Zwycięstwa i mocowana do masztu przy pomocy kawałków drutów jest obrazą dla Polaków szanujących flagę państwową. Ciąglę piszę o tym, że należy do masztu przytwierdzić dwa kółka i linkę do podnoszenia flagi. Jednak burmistrz Oleśnicy J. Bronś nie widzi takiej potrzeby. Dlatego flaga ta jest zawieszana przy pomocy podnośnika samochodowego, jak firana i podobnie jak firana zrzucana. Nie ma to nic wspólnego z patriotyzmem. Jest to niechlujstwo flagowe. Reportaż ze ściagania flagi jak firany Zasady eksponowania flagi państwowej wg BBN


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI