Nowa książką Krzysztofa Dziedzica Pozdrowienie z Oleśnicy 2
wydana przez Bibliotekę i Forum Kultury w Oleśnicy
Promocja 14.09.2018 r.

 


Okładka książki

Krzysztof Dziedzic kolekcjoner widokówek i grafik oleśnickich oraz jednocześnie znawca ich historii, przedstawił kolejną książkę z widokówkami Pozdrowienie z Oleśnicy 2. W niej umieścił widokówki, które nie znalazły się w poprzedniej - Pozdrowienie z Oleśnicy wydanej w 2010 r. Ta starsza wersja również została wznowiona, bo nakład dawno rosprzedano i wiele osób pytało o wznowienie. Obie książki prędko znajdą nabywców, szczególnie trafią do potomków "Oelserów" i oleśniczan pracujących za granicą.

Autor tym razem dodał znaczący wstęp liczący 61 stron, zawierający trzy podrozdziały o historii widokówek, głownie oleśnickich. Mnie szczególnie zainteresował trzeci rozdział zatytułowany Nie tylko filokartystyczne ciekawostki, czyli James Oliver Curwood w Oleśnicy. W nim znajdują się historyczne ciekawostki związane z widokówkami. Mało wiedzieliśmy o Helmie Fischer - autor podał nowe fakty z jej życia, nawet nazwiska profesorów, którzy Helmę uczyli rysunków (s. 35). Na stronie 39 przywołano ciekawy wierszyk nazwany 7 cudów Oleśnicy. Zaczyna się od "Kolej wrocławsko-warszawska - która nie prowadzi do Warszawy", drugi cud "Bażanciarnia - bez bażantów", itd. Zrozumienie tych "cudów" wymaga znajomości historii Oleśnicy i dlatego autor wyjaśnił niuanse tego wiersza.

Jak napisano w zaproszeniu - jest w niej 227 nowych widokówek, zgrupowanych w 12 podrozdziałach. zawierających widokówki dotyczące: Następcy tronu, Panoramy miasta, Miasta w widoku z góry, Zamku książecego, Kościołów, Rynku, Ulic, Restauracji, Rekreacji, Wojska, Lepollero - sekrety pocztówek i Perłowych obrazków - pamiątek z Oleśnicy.

Niektóre z widokówek niosą nową informację historyczną, na innych widać znane budynki od tyłu lub z boku, jeden z budynków koszarowych stanowi zagadkę, są nowe wnętrza restauracji. Ja miałem okazję zobaczyć nieznaną widokówkę z zamku, inne wymagają analizy. Poniżej właśnie ta nieznana widokówka z zamku.

Powyższa widokówka z 1910 (s. 77) pokazuje wjazd do zamku pary książęcej. Książę przyjeżdżąjąc do zamku prywatnie zadawalał się karetą zaprzężoną w dwa konie. Jednak i przy dwóch koniach wjazd karetą do zamku był utrudniony. Dlatego w 1905 r. przeniesiono główną bramę zamkową na środek skrzydła północnego, aby nie trzeba było nadmiernie manewrować karetą podczas wjazdu. Na widokówce natomiast pokazano oficjalny wjazd następcy tronu i jego żony. Wtedy musiał użyć zgodnie z ceremoniałem zaprzęgu 6-konnego, którym nie wjechałby przez główną bramę. Widać, że wjechał przez drugą bramę - południową, przez którą kiedyś wjeżdżali ogrodnicy i dostawcy towarów, rzadko używaną w XX w. Droga do niej była wąska i odpowiednia dla furmanek. Może specjalnie dla pary książęcej wybudowano szybko nową drogę lub po prostu pojechali przez trawnik.

Jestem pewien, że większość oleśniczan znajdzie w książce wiele nowych widokówek, pozwalających lepiej poznać miasto, które zamieszkujemy od 1945 r. i jeszcze nie wszystko o nim wiemy.

W dniu promocji książka będzie sprzedawana taniej.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI