Marek Nienałtowski
Czy burmistrz Oleśnicy Jan Bronś zamierza po 12 latach podnieść flagę urzędową na maszcie ratuszowym?
20.06.2020 r.


Burmistrz Oleśnicy Jan Bronś na tle urzędowej (z herbem) flagi Oleśnicy o dużych rozmiarach.
Fot. Andrzej P. Szachnowski, Panorama Oleśnicka

Burmistrz Bronś nigdy nie cenił symboli miasta Oleśnicy jako elementów promocji, bo piękne flagi i herby są znaczącymi elementami przyciągania uwagi w wielu miastach w Polsce. Kiedy w 2008 r. postawiono na dachu ratusza nowy maszt - sądziłem, że wtedy podniosą na nim flagę urzędową, tę z herbem Oleśnicy. Okazało się, że podniesioną flagę miejską, którą można zawieszać wszędzie w mieście.

Maszt po zamontowaniu w sierpniu 2008 r.
Maszt po podniesieniu w 2008 r. zwykłej flagi miejskiej Bielska-Białej, a nie urzędowej, tej z herbem, która wskazuje na jej "oleśnickość" - niżej pokazana
Flaga miejska (niższego rzędu)
Flaga urzędowa

Kiedy napisałem o tym na swojej stronie [1] i umieściła ten tekst w gazecie Oleśniczanin red. Kijakowska [2] - burmistrz Bronś zamiast normalnie uznać błąd i podnieść flagę urzędową (BO TAM JEST JEJ MIEJSCE - WSKAZUJE NA TO SAMA NAZWA) - kazał swoim radnym skorygować Uchwałę Rady Miasta, która pozwalała na zawieszenie (tak w skorygowanej uchwale) - także flagi miejskiej nad ratuszem.

I od tego czasu flaga Bielska-Białej "dumnie" powiewa nad oleśnickim ratuszem. Wtedy zgodnie z nową uchwałą miano małą flagę urzędową zawieszać za oknem sali Rady Miasta w trakcie jej obrad. Przez 5 miesięcy śledziłem i robiłem zdjęcia - nigdy tej flagi nie zawiesili (wieszali jakieś dziwne zamienniki), co wymownie świadczy o nieprzestrzeganiu uchwał Rady Miasta przez Burmistrza Bronsia [3]. W końcu małą flagę razem z innym mini flagami umieścili w stojaku w sali RM. I wtedy flaga urzędowa na 12 lat zniknęła z oczu radnych i oleśniczan, natomiast figuruje z Uchwale RM z 2006 r.

Od czasu, gdy Komisja Heraldyczna MSWiA przyjęła nowe piękne, heraldyczne (bez dziesiątków błędów) postacie herbów i tym samym nowe flagi - burmistrz Bronś naturalnie ich nie przyjał i zaczął ostentacyjnie występować obok lub na tle starego (obecnego) herbu Oleśnicy.

To, co widać na pierwszym powyższym zdjęciu to nowe przesłanie burmistrza do radnych i oleśniczan - brzmi ono zapewne - zaczynam po 12 latach też szanować flagę urzędową i niedługo przeproszę się z nią - podniesiona zostanie na maszcie ratusza. Żeby wszyscy wiedzieli, że to flaga Oleśnicy, a nie innego miasta.

Sądzę, że 95% oleśniczan nie interesują flagi, herby, historia miasta itp. To nie dziwi, bowiem cały okres rządów burmistrza Bronsia charakteryzuje skrywanie, brak promocji i szacunku do symboli miasta. Wydawnictwa UMO o historii Oleśnicy zawierają często przestarzałe bzdury, bo promotorom brakowało (i to się nie zmieniło) podstawowej wiedzy o historii i mieście. Obecnie burmistrz robi sobie reklamę na tle flagi urzędowej, bo traci większość w Radzie Miasta i wkrótce mądrzejsza część jego radnych może uznać, że głupawe herby i tym samym flaga Bielska-Białej nie powinny promować miasta. A powinny natomiast te - zalecane przez Komisję Heraldyczną MSWiA. Oby tak się stało!

1. Nowy maszt flagowy na ratuszu

2. Krytyczne_uzupelnienie tekstu

3. Burmistrz Bronś mijał sie z prawdą twierdząc, że za oknem sali obrad RM zawieszano flagę urzędową


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA BEZ PRZEWODNIKA....
NOWOŚCI