Marek Nienałtowski
Nowy maszt flagowy na budynku Ratusza
25.08.2008 r.

Na Ratuszu, przynajmniej od 1892 r., były zainstalowane dwa maszty dachowe, a na ścianie maszt boczny. Na nich podnoszono flagi z okazji różnych świąt cesarstwa i miasta. Przykład pokazano na poniższym zdjęciu. Wciąganie flag miało uroczysty, podniosły charakter.

Ratusz z podniesionymi flagami na masztach dachowych i maszcie bocznym. Ok. 1896 rok
Ratusz z małymi flagami, mocowanymi do stałych drążków. 2008 rok

Po odbudowie ratusza, po zniszczeniach wojennych z 1945 r., nie zainstalowano masztów. Po 1989 r. wzrosła ranga symboli państwowych i samorządowych, dlatego zaszła konieczność także podnoszenia flag na budynku ratusza. W 2006 r. uznano, że tę rolę spełnią małe flagi, mocowane do drążków, przytwierdzonych na stałe do muru Ratusza (zdjęcie wyżej z prawej).

Jednak takie zawieszenie flag jest niezgodne z uchwałą Rady Miasta z 26.04.2006 r., w której napisano, że "Flagi Miasta Oleśnicy podnosi się na budynku ratusza miejskiego lub przed tym budynkiem ..." oraz "W dniach żałoby flagi Miasta Oleśnicy opuszcza się do połowy masztu ..." Dlatego burmistrz musiał w końcu doprowadzić do stworzenia warunków dla spełnienia tej uchwały. Sprzyjał temu planowany remont dachu, naciski osób domagających się szacunku dla flagi państwowej i miejskiej oraz przykłady innych instytucji (Sądu Rejonowego, Starostwa, a ostatnio Gminy).

Przy okazji remontu dachu ratuszowego podjęto decyzję o zainstalowaniu masztu flagowego. (dziękuję "jurmich`owi" za przysłanie informacji). Z planiku wynika, że maszt będzie umieszczony, w miejscu istnienia jednego z masztów historycznych. Także obok niego zaplanowano wykonania okienka w dachu.

Niżej pokazuję, jak to dawniej bywało. Ze zdjęć bezpośrednio wynika "technologia" podnoszenia flagi na dachu Ratusza. Podnoszący (flagowy) wychodził z okienka dachowego, trzymając się poręczy wchodził na podest. Tam już trzymał się podstawy masztu. Kolejna osoba podawała flagę. Równocześnie to samo działo się przy drugim maszcie dachowym. Podnoszący podczepiali flagi do linek masztu i na komendę z dołu, obie flagi jednocześnie podnosili. Grała orkiestra lub trębacz. Burmistrz, członkowie Rady, zgromadzeni pracownicy magistratu i mieszkańcy - oddawali cześć fladze. Po święcie flaga była opuszczana i z szacunkiem zwijana. I to jest jednocześnie ABC kultury flagowej, która jest respektowana w większości krajów świata. Warto, aby i w Oleśnicy istniała podobna kultura.

Flaga podniesiona na maszt. Jeszcze stoi "flagowy" (podnoszący flagę) i z okienka wychyla się jego pomocnik
Podstawa masztu z piękną kutą osłoną, z podestem, poręczami ochronnymi i włazem dachowym

Analogiczna (lub bardzo zbliżona) podstawa masztu zachowała się na budynku Sądu Rejonowego. Można byłoby ją odtworzyć i zamontować na dachu Ratusza.

Podstawa masztu na budynku Sądu Rejonowego
i swobodnie powiewająca flaga

Może taki widok, jak na powyższym zdjęciu, ponownie zobaczymy na budynku Ratusza. Czy tak będzie - nie wiadomo? Nie słyszałem, żeby ktoś z Ratusza szukał materiałów i był zainteresowany konstrukcją oraz odtworzeniem dawnego masztu. Nowy maszt jakoby będzie podobny do pokazanego masztu banerowego, który jest głównie stosowny do zawieszenia banera reklamowego (nieprzypadkowo tylko takie zastosowania pokazano). Czy będzie odpowiedni do zawieszenia dużej flagi miejskiej na szacownym, zabytkowym budynku Ratusza?


Maszt banerowy na budynku ratusza z "wiagrą masztową"

I stało się
Pomimo, że burmistrz ciągle wspomina o "kultywowaniu śląskich tradycji i zwyczajów", na ratuszu stanął pojedynczy maszt typu Superwindtracker, (przeznaczony do banerów reklamowych) i w innym miejscu niż to wcześniej bywało oraz w innym miejscu, niż pokazano na planiku i nijak wiążący się z długą tradycją ratuszową. Na widoczną poprzeczkę (tzw. wiagrę flagową) naciąga się flagę, aby zawsze była w stanie "podniesionym". Podobny sposób zawieszania flagi, urągający jej dostojeństwu, nie jest zalecany dla flag państwowych i nie stosowany na żadnym innym poważnym budynku urzędowym w Polsce, np. prezydenta RP, Premiera, Wojewody Dolnośląskiego, Marszałka Województwa itp. Flaga ma swobodnie powiewać. Nie musi być wzmocniona wiagrą flagową, gdyż niczego nie reklamuje (poprzeczkę stosuje sie w celu ciągłego uzyskiwania maksymalnego pola reklamowego banera, niezaleznie od siły wiatru). Tym bardziej, że w tym miejscu prawie zawsze wieje wiatr utrzymujący flagę w pozycji rozwiniętej.


Flaga miejska zamiast właściwej - urzędowej (z herbem)

29 sierpnia 2008 r. po raz pierwszy podniesiono na nim dużą flagę miejską. Wreszcie, z dużymi oporami, sugestie wielu Oleśniczan zostały spełnione. Szkoda tylko, że nie powieszono flagi urzędowej (z herbem), która powinna wisieć na urzędach, w których przebywają władze miasta lub odbywa się posiedzenie RM (co akurat w tym dniu miało miejsce). Wszak uchwała Rady Miasta NR XL/309/2006 w sprawie herbu, barw flagi i hejnału miasta Oleśnicy z 28 kwietnia 2006 r. wprowadza flagę urzędową.

W zeszłym roku flagę urzędową (która powinna wisieć nad ratuszem) wieszano wszędzie, a teraz sytuacja się odwróciła - wiesza się wszędzie tylko flagę miejską. Jeśli flaga urzędowa nie jest używana - powstaje pytanie - po co ją uchwalono? A może bezmyślną uchwałę należałoby skorygować i wprowadzić do niej także flagę-baner (długa flaga pionowa), która jest obecnie często używana bez ujęcia jej w uchwale. Widać że RM i jej uchwały nie są cenione w Oleśnicy.

 

Zobacz również:

O obchodach Dnia Flagi w Oleśnicy - http://www.olesnica.nienaltowski.net/Dzien_flagi.htm

O błędnej i niezrozumiałej uchwale "flagowej"- http://www.olesnica.nienaltowski.net/Bledna_uchwala_flagowa.htm

Jakie flagi wieszano w Oleśnicy w dniu żałoby narodowej - http://www.olesnica.nienaltowski.net/Flagi_zaloba.htm


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI